Péntek–szombat este mínusz tizenöt–tizennyolc fokos hideg csap le az országra, de a két ünnep közötti időszakban is voltak kemény fagyok. Tavaly 183 olyan haláleset volt, amelyeket közvetlenül a kihűlés okozott, és bár a Magyar Szociális Fórum (MSZF) adatai alapján nagyobb részben saját fűtetlen otthonukban fagytak meg az emberek, az utcákon is bőven szedte áldozatait a hideg. Valamint drasztikusan megnőtt a kórházba szállítás közben, illetve az azt követően elhunytak száma. Simó Endre, a szervezet vezetője szerint pedig a kormány – a közmédia hallgatása dacára – az 1500 új, hajléktalanoknak nyitott férőhellyel elismerte, hogy a probléma igenis létezik.
Az MSZF-es Simó egyik panasza egyébként arra vonatkozott, hogy a túlzsúfolt szállókon a dolgozók hatáskörébe került kitiltani ellátottakat. Így szerinte a szociális munkások ránézésre válogatva ítélnek fagyhalálra hajléktalanokat. Ezt a feltételezést a Menhely Alapítvány elnöke, Aknai Zoltán határozottan cáfolta: ő úgy fogalmazott, valóban kénytelenek például az ittasokat vagy a másokkal összeférhetetleneket kitiltani, de ha fagypont alá süllyed a hőmérséklet, nem válogatnak, bárkit beengednek.
– Valóban, ahogy hűlt az idő, úgy jött egyre több bejelentés a diszpécserszolgálatunkra – mondta el lapunknak Morva Emília, a Máltai Szeretetszolgálat közép-magyarországi régióvezetője. Nekik a két ünnep közötti hatvan ilyen esetből négyben mentőt is kellett hívniuk a megtalált hajléktalanhoz.
A civilek nem véletlenül nem bízzák sosem a járókelőkre az ilyen eseteket, ugyanis nemcsak a kihűlés, hanem a felmelegítés is komoly kockázatokkal jár – tette hozzá Aknai, aki rámutatott: az áldozat életét is veszítheti, ha a hirtelen hőterheléstől szívinfarktust kap, vagy leáll a vérkeringése. Nincsen szörnyűbb annál, mint amikor pont akkorra omlik össze egy kihűlt ember szervezete, amikor már ott lenne a segítség – tette hozzá.
Viszont – némiképp ellentmondva Simóéknak – Morva Emília azt mondta, idén a máltaiak még nem találkoztak fagyhalállal. Talán mert a jelek szerint a járókelők egyre gyakrabban veszik észre, ha segítségre szorul valaki, sőt gondoskodnak is róluk valamilyen módon: akár egy bögre teát, élelmet, takarót adnak a fagyoskodónak, amíg várják a segítséget; sokszor volt, hogy rendőrök, esetleg más fedél nélküli emberek hívták ki a máltaiakat társukhoz – sorolta.