Nemrég még azt találgattuk, hogy Donald Trump moszkvai szexorgiáiról az orosz titkosszolgálat által készített felvétel – már ha létezik, ahogy azt egy brit titkos ügynök tanulmányában állította – alkalmas-e az Egyesült Államok tavaly megválasztott elnökének zsarolására, befolyásolására. Ma már az a kérdés, hogy hány magyar üzletembernek, vállalkozónak és ilyen-olyan rendű és rangú minisztériumi tisztviselőnek okozhatna kellemetlen perceket Kiss Szilárd vagy az ő, állítólag az orosz szolgálatokkal kapcsolatban álló barátnője, esetleg maguk az orosz titkosszolgálatok. Az Index.hu hétfői cikkében ugyanis arról írt a Magyar fejesek a Ritz-Carltonban, ahol Trumpot is levideózhatták az oroszok című cikkében, hogy magyar állampolgárokról is készülhettek kompromittáló felvételek.
Kiss ugyanis a portál információi szerint rendszeresen megfordult magyar vendégeivel abban a hotelben, ahol még elnökké választása előtt legalább egy alkalommal Trump is lakott, és ahol állítólag az orosz titkosszolgálat, az FSZB felvételeket készített. Ha ez igaz, akkor már nem is az a kérdés, zsarolható-e a magyar agrárelit azon része, amelynek moszkvai útját Kiss egyengette, hanem az, hogy mennyire, és hány emberről van szó. Az Index szerint az egykori moszkvai agrárattasé luxusszállodákba, -éttermekbe vihette vendégeit, fizette helyettük a cechet, de előfordult olyan is, hogy – miként a portál fogalmazott – „megjöttek a lányok”.
Vajon hány befolyásos minisztériumi döntés-előkészítőt és vállalkozót tart a markában Kiss Szilárd volt agrárattasé? – teszik fel a kérdést a parlament nemzetbiztonsági bizottságának lapunknak nyilatkozó ellenzéki tagjai. Megjegyezték, hogy a férfi nem is olyan rég még a titkosszolgálat orra előtt ellenőrizetlen anyagi helyzetű, foglalkozású és hátterű oroszok ezreit – mintegy négyezerről tudni hivatalosan – juttatta schengeni vízumhoz magyar agrárérdekekre hivatkozva kivételes eljárásban, lényegében minden előírást felrúgva és felrúgatva az ügyintézőkkel.
Eddig is tudni lehetett – mondták –, hogy Kiss Szilárd nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Kétszer is megbukott az úgynevezett C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésen. Csak azt nem lehetett tudni, hogy miért maradhatott ennek ellenére agrárattasé. Miért kényszeríthette rá akaratát a moszkvai konzulátusra, ahol kérésére számolatlanul adták ki a vízumokat? És miért maradhatott még akkor is befolyásos ember, amikor már mindenkinek kínos volt a személye, a külügyi és a földművelési tárcának egyaránt, nem beszélve a titkosszolgálatokról?