A kormányközeli Nézőpont Intézet ötödik alkalommal készítette el médiapolitikai elemzését Magyarország előző évi nemzetközi sajtómegjelenései kapcsán: 2016-ban már 18 ország 115 nyomtatott és online sajtótermékét vették górcső alá azt vizsgálva, hogy milyen kép alakult ki bennük a magyar gazdasági, politikai és közéleti történések kapcsán.
A szemlézett lapok összességében 13 261 megjelenést közöltek Magyarországról, mely átlagosan havi 1 105 cikket jelent. A legmagasabb havi megjelenésszám a kvótareferendum időszakában, szeptemberben (1 615 megjelenés) és októberben (1 686 megjelenés) alakult ki.
A kedvező hangvételű cikkek aránya csupán 3 százalékot tett ki (439 darab), a kedvezőtlen cikkeké 29 százalékot (3 825 darab), míg a semleges polaritású beszámolóké 68 százalékot (8 997 darab) – áll a Nézőpont sajtóközleményében.
Érdekesség, hogy a német sajtóban megjelent cikkek háromötöde (60 százaléka) kedvezőtlen volt hazánk szemszögéből, az előző években nem voltak ennyire kritikusak a németek. Tavaly az izraeli, az olasz és a francia lapok is kritikusak voltak, ezekben az országokban 50-53 százalék volt a hazánkkal szemben negatív hangvételű cikkek aránya – írják.
A legnagyobb megjelenésszámot a német, osztrák és szlovák lapok adták, ugyanakkor a figyelt lapok számarányát nézve a legmagasabb híraktivitást a szlovák, osztrák és lengyel újságok produkálták. Arányaiban a szerb (16 százalék), az izraeli (11 százalék) és a szlovén (9 százalék) sajtó közölte a legtöbb pozitív cikket Magyarországról.