Gyorsított eljárásban tárgyalja Gulyás Márton és Varga Gergely ügyét a bíróság, őket a Sándor-palota előtti spontán, a lex CEU aláírása ellen tiltakozó tüntetésről vitték el a rendőrök, mert festékesflakont akartak az épülethez vágni, de a rendőröket is eltalálták. Az ügyészség csoportosan és nyilvános rendezvényen elkövetett garázdaság bűntettének, valamint műemlék megrongálásával elkövetett rongálás bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgatta ki a két gyanúsítottat, a mai tárgyaláson felfüggesztett börtönbüntetést kért az ügyész. Végül összesen 500 óra közmunkára ítélték a vádlottakat, az ítéletről bővebben itt olvashat.
Egy szimpátiatüntetés már volt az aktivisták mellett kedden, különösebb eredmény nélkül. Most is a bíróságra, illetve a bíróság elé szólították Gulyásék szimpatizánsait, hogy jelenlétükkel, esetleg demonstrációval próbálják elérni, engedjék szabadon az aktivistákat. A rendőri jelenlét viszonylag erős volt a Budai Központi Kerületi Bíróságnál ahhoz képest, hogy ez végül is csak garázdaságról szóló ügy. Az épület mellett, az udvaron készenléti rendőrök posztoltak, az utcán néhány BRFK-s. A szimpatizánsok 60-70-en voltak, plusz a sajtó munkatársai. Szigetvári Viktor és Szabó Szabolcs, az Együtt politikusai, valamint Mécs Imre is a helyszínen volt.
Dél előtt tíz perccel a tárgyalóterem teljesen megtelt, akinek nem jutott ülőhely, nem maradhatott bent. Bilincsben vezették a terembe Gulyásékat, taps és üdvrivalgás fogadta őket, amire bírói figyelmeztetés volt a válasz.
Gulyás nem járult hozzá az M1, az Echo TV és a TV2 közvetítéséhez, erre megint tapsot kapott, a bíró pedig ismét figyelmeztette a jelenlévőket, ki fogja küldeni azt, aki zajong.
A vád rongálás és csoportos garázdaság volt, úgy lett csoportos, hogy a vádiratban szerepel egy ismeretlen harmadik társ is. A Sándor-palotában 23 ezer forint kár keletkezett – derült ki a tárgyalás elején. A védőügyvéd szerint törvénytelen volt a fogva tartás, mert nem álltak fenn az őrizet feltételei, hiszen nem kezdeményeztek előzetes letartóztatást. Varga Gergő esetében korábban felmerült ugyan a hivatalos személy elleni erőszak is mint lehetséges vádpont, de ezt végül elvetették, így fel sem merülhet az előzetes letartóztatás lehetősége – így az ügyvéd.
Nem mellékes körülmény az sem, hogy Gulyás Márton próbára bocsátás próbaideje alatt, illetve más folyamatban lévő büntetőeljárás hatálya alatt követte el a cselekményt. Ő volt ugyanis az, aki a nagy vihart kavart NVI-s „kopaszbalhé” után két táblát levett a Nemzeti Választási Iroda épületéről, amiért garázdaság vétségében bűnösnek találták, és jogerősen egy év próbára bocsátották.
Gulyás elmondta: nem tartja helyénvalónak a vádat, nem ismeri el büntetőjogi felelősségét. Vallomástétel címén politikai állásfoglalást hallhattunk tőle, szerinte a felsőoktatási törvény módosítását aláírásával szentesítő Áder János köztársasági elnök követett el bűnt. Hozzátette azért: cselekedete normális körülmények között valóban nem volna illendő, de ő pont arra akart a maga extrém eszközeivel rávilágítani, hogy az államfő nem látja el feladatát, hanem pártcélokat szolgál – ezért is választott narancssárga színű festéket. Azt ígérte, ha kiszabadul, folytatni fogja az aktivizmust, mert nem hagy neki más lehetőséget a rezsim. Orbán Viktor szavait idézte 1988-ból, melyek szerint ha a rendszer nem áll szóba a megszerveződő emberekkel, el fogják kergetni. (A folyosóról megtapsolták.) Saját bevallása szerint egyébként Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető szavai dühítették fel annyira, hogy – vízbázisú, tehát könnyen lemosható – festékhez nyúljon. (Kósa arról beszélt a TV2-nek adott nyilatkozatban, hogy a CEU ügye mellékhadszíntér a kormány és Soros György üzletember vitájában, a valódi vita a migrációs kérdés.) Gulyás Márton nem tudja, ki csatlakozhatott harmadikként az akcióhoz, a festékesflakonokat a helyszínen hagyta, így bárki lehetett.
Varga Gergő elismerte, hogy megdobta a palotát, de azt nem, hogy ez garázdaság vagy rongálás lenne. Szerinte teljesen helyénvaló volt az akció, mert „jövőre úgyis narancssárgára festik” az épületet – itt vélhetően arra utalt, hogy 2018-ban egyes minisztériumok a Várba költöznek. Ő is azt állította, közfelháborodást Áder okozott azzal, hogy aláírta a CEU-törvényt. Varga sem tudott harmadik dobálóról beszámolni. „Biztos vagyok benne, ha lett volna harmadik személy, ő is itt ülne” – jelentette ki.
A tárgyalás a tanúvallomásokkal folytatódott, rendőröket idézett be a bíróság, akik arról beszéltek, hogyan zajlott a festékes akció. Gulyás Márton ezután elnézést kért attól a rendőrnőtől, aki festékes lett, ő ezt elfogadta.
A tanúvallomások után a videofelvételek megtekintése következett. Ezeken látszott, hogy volt egy harmadik dobáló, így a csoportos garázdaság stimmel.