Pocsék a demokrácia helyzete Európában, Magyarország pedig minden közép-európai ország közül a legrosszabbul teljesít ebből a szempontból, ott tartunk, ahol Románia és Bulgária – írja legfrissebb jelentésében a Freedom House.
A Nations in Transit (nemzetek átalakulóban) című elemzés szerint soha ennyi államot nem soroltak még a konszolidált autoriter rezsimek kategóriájába, amelyben már több ország van, mint a konszolidált demokráciák között – és ahová álláspontjuk szerint Magyarország is tartozik.
A fokozatos romlásban mérföldkő lehetett Orbán Viktor 2010-es választási győzelme: mint írják, az Orbán-rezsim lebontotta a fékek és ellensúlyok rendszerét, nem foglalkozott az Európai Unióból érkező jelzésekre, majd nézetei továbbterjedtek a térségben.
Lengyelországban győzött a konzervatív Jog és Igazságosság párt, amely Orbán politikáját akarta átültetni, miközben a Balkánon is elkezdték – újra – elnyomni a civil szervezeteket és a szabad sajtót, idézi a jelentést a 24.hu.
A Freedom House úgy látja, a populizmus Európában ritkán látott méreteket öltött – az emberek keménykezű vezetőkre és a politikai elit megleckéztetésére vágynak. Donald Trump győzelme így az illiberalizmust ünneplő Orbánnak is öröm volt, ahogy Vlagyimir Putyinnak is, aki újra felosztaná Európát. Közben Közép-Ázsia nagyon megszenvedte a 2014-ben bezuhanó olajárat, panganak a gazdaságok, a kemény reformok viszont könnyen a diktátorok bukásához vezethetnek.
Ez és a hatalmi pozíciók térségbeli átrendeződései akár háborúkhoz is vezethetnek – válság van Kelet-Ukrajnában, a szerb–koszovói viszonyban, Macedóniában. Az USA új külpolitikája ugyanis nem sokat törődik Európával, az Európai Unió gyenge, a populisták belülről erodálják a közösséget és a demokratikus intézményeket.
A jelentés eredeti szövege itt olvasható el.