„Körbelövi” az ügyészség Simonkát

A fideszes országgyűlési képviselő egyik üzlettársa mellett további két személy van előzetes letartóztatásban.

Horváth Csaba László
2017. 04. 28. 4:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a legfőbb ügyész egyelőre nem indítványozta Simonka György fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, kiderült, hogy már tizenegy gyanúsítottja van a politikust érintő büntetőeljárásnak. A költségvetési csalás gyanúja miatt indult ügyben Hadházy Ákos, az LMP társelnöke tett fel kérdéseket Polt Péternek, aki azt is elárulta, hogy a már kihallgatott tizenegy gyanúsított közül hárman előzetes letartóztatásban vannak. Egyikük – úgy tudjuk – nem más, mint Simonka György üzlettársa, akiről lapunk derítette ki, hogy február 23-i kihallgatása óta az egyik büntetés-végrehajtási intézményben tartják fogva. Érdekes, hogy a nyomozást lefolytató Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) semmit nem hajlandó elárulni az ügy részleteiről, ugyanakkor Polt Péter parlamenti válaszában nem tagadta, hogy a nyomozás Simonka rokonai, jelenlegi és korábbi cégei érintettségével folyik.

Az egyébként már az előző év vége óta ismeretes, hogy ez az eljárás bizonyosan érinti a Fidesz Békés megyei országgyűlési képviselőjét. Erre akkor derült fény, amikor Bod Tamás, az Együtt helyi szervezetének elnöke feljelentést tett Simonka ellen tartozás fedezetének elvonása miatt. Noha akkor ezt elutasította az ügyészség, egyben arról is tájékoztatták az ellenzéki párt politikusát, hogy a feljelentését „szoros tárgyi és személyi összefüggés folytán” egy költségvetési csalás bűntette miatt már folyamatban lévő bűnügyben vizsgálják.

Bod azért fordult a hatóságokhoz, mert szerinte Simonka vagyonkimentést hajtott végre azzal, hogy eladta újkígyósi házát az egyik rokonának. Az Együtt képviselője szerint azért tett így, mert felszámolási eljárás alá került egy olyan cég, amelyben neki is tulajdonrésze van, az ingatlanügylettel pedig rajta nem lehet behajtani a tartozást.

A becsődölt társaság a Magyar Termés TÉSZ Kft. volt, amely milliárdos adósságot halmozott fel. Ebben a cégben üzlettársa Simonkának az a férfi is, akit februárban tartóztattak le. Tőle korábban interjút is próbáltunk kérni a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán keresztül, ám nem vállalta a nyilatkozattételt.

A legfőbb ügyész tájékoztatása miatt tegnap megkerestük Simonka Györgyöt, akinél arról érdeklődtünk, hogy tudja-e, kik vannak előzetes letartóztatásban, illetve kiket gyanúsítanak csalással, ám azt állította, hogy semmiről sem tud, majd letette a telefont. Az viszont biztos, hogy őt egyelőre nem hallgatták ki, védi ugyanis mentelmi joga.

A Magyar Nemzet információi szerint egyébként a szóban forgó büntetőeljárásban számtalan házkutatást tartott már az ügyészség, ezeket kihallgatások és kényszerintézkedések követték. Korábban az Index helyi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Simonka György újkígyósi ingatlanában is volt házkutatás. A KNYF akkor is azt közölte, hogy nem áll módjában tájékoztatást adni, ugyanakkor nem tagadta az értesülést. Simonka viszont igen, azt állítva, hogy nem zajlott nála semmilyen házkutatás; butaság, amit a portál írt. Ezt vélhetőleg azért mondhatta, mert az ingatlan addigra már nem volt az ő tulajdona.

Nem mellékes, hogy nemcsak az Együtt, hanem az LMP politikusa is a hatóságokhoz fordult korábban. Hadházy Ákos a Simonkát érintő gyanús közbeszerzési pályázatok miatt tett feljelentést, azonban hasonló választ kapott, mint Bod Tamás. Az LMP társelnöke egyik, Korrupcióinfó címmel tartott sajtótájékoztatóján mutatott be egy szövevényes céghálózatot, amelyet Dél-Békésben hoztak létre, és amelyben a már említett Magyar Termés TÉSZ Kft. is feltűnt. A vállalkozás több olyan közbeszerzést is meghirdetett, amelyen a Simonka család más cégei voltak a nyertesek. Hadházy szerint egyébként figyelemre méltó az is, hogy Dél-Békésben ugyanaz a pályázatíró cég, a Public Sector Kft. bonyolította le több botrányos projekt előkészítését és pályáztatását, mint amelyik a szintén fideszes országgyűlési képviselő, a mentelmi jogától büntetőügyben már „megfosztott” Mengyi Rolandhoz kapcsolódó pályázatokkal kapcsolatban eljárt. Az egyik, 1,8 milliárd forintos programot az a Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Alapítvány nyerte el, amelyben Simonka rokonai, munkatársai bukkannak fel.

Hadházy azt is mondta, az ügyben egyértelműnek tűnnek a bizonyítékok, csupán időhúzás zajlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.