Olimpia nélkül is lesz olimpiai stadion

Korábban titkolták, hogy 16,5 milliárd forintba került a sportcentrumnak helyet adó telek.

Horváth Csaba László
2017. 04. 21. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Budapest visszavonta a 2024-es olimpiai pályázatát, és az sincs napirenden, hogy a főváros pályázzon a 2028-ban vagy a 2032-ben megrendezendő nyári olimpiára, mégis megépítik a játékokhoz szükséges létesítményeket. Úgy tűnik, elsőként a Budapest Atlétikai Stadion készülhet el. Legalábbis ez derült ki a csütörtökön megjelent európai uniós közbeszerzési értesítőből, amely szerint a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. tervpályázatot írt ki a sportcentrum megtervezésére.

A létesítmény helyszínéül a kormány a Rákóczi híd pesti hídfőjétől délre fekvő 15 hektáros területet nézte ki, amelyet a magyar állam már 2014-ben 16,55 milliárd forintért megvásárolt. A ferencvárosi területet a Wing Ingatlanfejlesztő és Beruházó Zrt. – a korábbi Wallis – adta el. A társaság korábban 100 milliárd forintos beruházást tervezett a partszakaszon ezer lakással és 130 ezer négyzetméter irodával, ám ebből nem lett semmi.

A vételárat egyébként eltitkolta volna a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a nyilvánosság elől, végül Jancsó Andrea, az LMP IX. kerületi képviselője perelte ki az adatokat.

A friss pályázat ismertetésében az áll, hogy a stadion megépítésével a kormány célja a hazai verseny-, utánpótlás- és szabadidősport számára magasabb színvonalú szolgáltatások nyújtása, az olimpiai felkészülés sportszakmai feltételeinek biztosítása, egyes sportágak elterjedésének és hozzáférhetőségének javítása. A nyílt pályázatot nem uniós forrásokból kívánja finanszírozni az állam.

Fürjes Balázs, a Budapest 2024 olimpiai projekt vezetője nemrég az olimpiai sportágakkal, hírekkel foglalkozó Insidethegames.biz portálnak a költségekkel indokolta, hogy az olimpiától függetlenül is megépíti az állam a szükséges sportlétesítményeket. Azt mondta: „Amennyiben a 120 éves magyar olimpiai álomból egyszer valóság lesz, akkor az minimális költséggel járna a sportlétesítmények tekintetében.” Fürjes akkor beszélt arról is, hogy a Duna-partra megálmodott olimpiai stadionban a hazai atlétikai szövetség javaslatára már 2023-ban világbajnokságot rendeznének.

Az, hogy a beruházást mégis megvalósítják, azért is érdekes, mert a IX. kerület jelenleg is hatályos településfejlesztési stratégiája a területtel mint lehetséges ingatlanfejlesztési helyszínnel számol.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.