A Pallas Athéné Alapítványok 14,9 millió euróért megvásárolták és felújítják az Ybl Miklós által tervezett, a Hétház tömbhöz tartozó, Andrássy út 40–42. szám alatti épületeket, az ingatlanpiaci befektetésekkel tovább gyarapítva vagyonukat – idézte az alapítványi közleményt csütörtökön az MTI.
A műemléki védettségű tömbben mintegy 3270 négyzetméternyi bérbe adható terület van, amelyből két szint kereskedelmi célokra, üzlethelyiségként, a felső szintek pedig irodaként hasznosíthatók. Az utcaszinten eredetileg is üzlethelyiségek üzemeltek, itt a mai napig megvannak azok a korabeli öntöttvas oszlopok, amelyeket a nagy kirakatok miatt építettek be.
Az Irodaház.info összegzése szerint a (kihasználható pince- és földszinttel együtt) hatszintes épületeket korábban 12 millió euró plusz áfáért árulták, a helyiségek ajánlott bérleti díja pedig 8-13,5 euró lehet négyzetméterenként.
A Napi.hu azonban úgy tudja, hogy a két Andrássy úti épületen együttesen 1,85 milliárd forintnyi és 5,6 millió eurónyi (közel 1,74 milliárd forintnyi) jelzáloghitel van, melyet az Unicredit Bank biztosított, ezért a pénzintézet elidegenítési joggal rendelkezik az ingatlanok felett. Az Unicredit vezetője Patai Mihály, az azóta beszántott Népszabadság pedig tavaly ősszel írta meg, hogy Matolcsy György jegybankelnök egy időben Patai lakásában lakott.
A bankvezér határozottan visszautasította ezt az állítást, Matolcsy viszont sohasem cáfolta egyértelműen, hogy a bankszövetség elnökének lakását használta volna.
Az alapítványok korábban azt közölték, a március 31-i állapot szerint nekik juttatott vagyon értéke 267,71 milliárd forint – ez volt az az összeg, ami a szállóigévé vált Kósa Lajos-mondat szerint „elvesztette közvagyon jellegét”.
A hat alapítvány és az általuk alapított gazdasági társaságok a magánosított vagyonból 156,06 milliárd forintot magyar állampapírban, 21,53 milliárd forintot bankbetétben, 73,12 milliárd forintot ingatlanban tartottak a negyedév végén, 17 milliárd forintot pedig vállalati kötvényekbe fektettek be.
A jegybanki alapítványcsoport vásárolta fel furcsa körülmények között az Eiffel Palace Kft. patinás belvárosi épületét is – a kft. a jegybank felügyelőbizottsága (fb) szerint kilencszeres áron adta el az ingatlant, ezzel hárommilliárd forintot keresve – igaz, a vizsgálat azt is megállapítja, hogy az adásvétel jogilag megalapozott és előkészített volt.
A Nyikos László fb-tag által készített jelentés ugyanakkor több aggályt is megfogalmaz az alapítványok működésével kapcsolatban. Nyikos szerint a társadalmi felelősségvállalás nem vezethető le a jegybanktörvényből – sem az alap-, sem az egyéb feladatok között nincs olyan, amely ilyen tevékenységet várna el az MNB-től.
Márpedig az intézmény éppen a társadalmi felelősségvállalási stratégiában határozott meg olyan célokat, mint például a közgazdászképzés megújítása, illetve a pénzügyi kultúra fejlesztése, s ebből a célból hozta létre – a teljes magyar felsőoktatás éves finanszírozásának csaknem dupláját jelentő, közel 270 milliárd forint közpénz felemésztésével – a hat Pallas Athéné alapítványt.