Titokban fűzik az LMP-t a szocialisták

Botka zárt körben némileg visszavett a harcias retorikából. Eredmények hiányában egyre nagyobb aggodalom övezi.

Katona Mariann
2017. 05. 22. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába szögezte le már számtalanszor az LMP, hogy nem fog együttműködni a választásokon az MSZP-vel, a szocialisták a háttérben újra próbálkoztak. Lapunk információi szerint a közelmúltban az MSZP vezetésének jóváhagyásával nem is akárki, hanem a „régi motorosok” között emlegetett Szekeres Imre egy négyszemközti találkozón próbálta meg együttműködésre rávenni az LMP egyik vezető politikusát. A válasz azonban – ahogy korábban is – ezúttal is az elutasítás volt.

Közben az MSZP-n belül egyre inkább érezhető egyfajta aggodalom Botka László stratégiájával szemben. Az eredeti terve ugyanis az volt, hogy az MSZP-t önállóan megerősíti, a Demokratikus Koalíció (DK) támogatottsága ezzel majd csökken, így a szocialisták egy esetleges későbbi baloldali tárgyaláson már domináns szerepet tudnak betölteni. Csakhogy miközben Botka a nyilvánosság előtt is kritizálta a többi szereplőt – legfőképpen Gyurcsány Ferencet és az általa vezetett DK-t –, az MSZP erősödése érdemben nem indult meg, és Gyurcsány Ferencék sem vesztettek szavazókat.

Habár Botka László még a miniszterelnök-jelölti programjába is beleírta, hogy a „2010-es kudarc főszereplői” nem szerepelhetnek majd az országos listán, mi úgy tudjuk, az MSZP hétvégi választmányán, zárt körben már némileg visszavett az eddig mindenkit elutasító kommunikációból. Arról beszélt, hogy nem szabad senkit sem kizárni, és forrásaink úgy látták, igyekezett nyugtatni az ott lévőket, hogy lesz majd egyeztetés. Ezzel egybecseng, hogy Molnár Gyula pártelnök a választmány ülése után úgy fogalmazott a kormányváltással összefüggésben, a szocialista párt „meghatározó szereplőként” szeretne majd részt venni a folyamatban.

Az azonban még erősen kérdéses, hogy mikor juthatnak el odáig, ahogy elképzelték: látványosan megerősödve az együttműködésről tárgyaljanak a többi baloldali párttal. Botka László először még márciusig kért időt pártjától, ezt később kitolta májusig, a legújabb kommunikációban szereplőknek megfelelően pedig már őszig. Úgy tudjuk azonban, hogy a választmányi ülésen még ennél is tovább ment, és már azt szeretné, ha januárig kaphatna türelmet. Az MSZP soraiban nemcsak emiatt aggódnak, hanem az is nyugtalanságot kelt, hogy a szegedi polgármester igen erős jogköröket szeretne magának, miután most szombaton a kongresszusuk megválasztja hivatalosan is miniszterelnök-jelöltnek. Egyrészt azonnal felállítaná a párton belül az Országos Választási Bizottságot, a kampányban lényegében ez a testület irányít. Vezetője pedig ő maga, vagyis Botka László lenne. Másrészt beleszólási lehetőséget kér, vagy ahogy a programjában fogalmazott, együttdöntési jogot a 106 egyéni jelölt kiválasztásánál és az országos lista felállításánál. Forrásaink szerint azonban lényegében az alapszabályukkal ellentétesek ezek a jogosítványok, így többen is úgy értelmezték, hogy Botka László teljhatalmat akar magának.

A hétvégi választmányi ülésen az aggodalmak csak nagyon burkoltan jelentek meg, információink szerint a legtöbben egyelőre még kivárnak. Több forrásunk is úgy fogalmazott, hogy Botka László az egyetlen, aki jelenleg a párt miniszterelnök-jelöltje lehet, már csak emiatt sem merik kritizálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.