Hosszú idő után újra, méghozzá az eddigi legrészletesebben nyilatkozott a plakátbotránnyal kapcsolatban Dózsa László színész-rendező – írja a 444.hu.
Ismeretes, a korábban lemondó Horváth Miklós hadtörténész azt írta: Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, az 1956-os emlékévért felelős kormánybiztos félrevezette a kuratóriumot, és utólag hárítja a felelősséget, ugyanis Horváth cáfolja, hogy az emlékév történészszakmai vezetője lett volna, ráadásul – bár Schmidt Mária tett ilyen ígéretet, helyette – bocsánatot kért a Pruck családtól, elismerve, hogy Pruck Pál van a fotón.
Dózsa most azt mondta: „Áldozat voltam. Egy odadobott áldozat voltam, akit a baloldal, a liberálisok odadobtak, megpróbáltak engem a szemétdombra dobni. De nem csak engem, és az igazi cél a forradalomnak a megbecstelenítése volt.”
A portál kiemeli, Dózsa korábban azt mondta, anyja a rendszerváltás körül mutatta neki a fotót, mondván, ő van rajta – ehhez képest Dózsa még a 2007-es önéletrajzi könyvében sem állította biztosan, hogy ő szerepel a képen. Most viszont közölte: „Nem akarok senkit megszentségteleníteni, de ha édesanyám nekem azt mondja, hogy »fiam, azon a képen te vagy«, akkor én anyám emlékét gyaláznám meg, ha a képet és anyám állítását megcáfolnám. Objektíve meg lehet cáfolni, hogy azon a képen nem én vagyok, az engem már nem is érdekel. Tehát énnekem abszolút ez a hozzáállásom ehhez a képhez.” Ezek után megmutatta vélt sebesüléseinek állítólagos helyét, és közölte: „még ma is bármelyik pillanatban ebbe halhatok bele”.
A legjobb kifejezés a helyzetre szerinte az, hogy keresztre feszítve érzi magát: „Keresztre feszítettek. Én nem a Barabás vagyok, a Barabás ebben a dologban Pruck Pál volt. Csak ő volt ott, ugye az volt a cél, hogy ő legyen piedesztálra emelve Félreértés ne essék, én nem Krisztushoz hasonlítom magam.”
Beszélt Havas Szófiáról is, aki szerint a forradalom CIA-s akció és egykori nácik által szervezett fasiszta-ellenforradalmi puccs volt. Dózsa erről azt mondta, hogy akkor azt nyilatkozta: „Havas Zsófia (!) ezzel meggyalázta az egész magyar zsidóságot, és én a magyar zsidóság nevében kikérem ezt a dolgot magamnak, mert mellettem haltak meg zsidók, cigányok, magyarok.”
Dózsa visszavágott Eörsi László történésznek is: „Ezek az Eörsi László-félék voltak az elsők, akik, amikor bevonult az első páncélos, elszaladtak. Ezek verik most a mellüket, és ezért hazudoznak.” Dózsa azt mondta, mondhatnak, amit akarnak, ő kitart ’56 mellett, és állítja, a könyvének minden szava igaz.
Dózsa László végül közölte, hogy akármit mondanak, lepereg róla, és szerencsére százezrek írtak neki támogatólag – teszi hozzá a 444.hu.