„Miért pont három napot igazolhat a szülő egy tanévben? Miért kényszerítik arra a gyermekorvosokat, hogy a nem egészségügyi okokból való hiányzásokat is ők igazolják?” címmel tett fel írásbeli kérdést Bangóné Borbély Ildikó MSZP-s képviselő.
Rétvári Bence államtitkár válaszában közölte, a családi pótlék két ellátást foglal magába: a nevelési ellátást és az iskoláztatási támogatást. A nevelési ellátást – fő szabály szerint – a még nem tanköteles gyermek után folyósítják, és a gyermek tankötelessé válása évében október 31-ig jár. Az érintett gyermek ötödik mulasztott óvodai nevelési napja után a gyámhatóság felhívja a nevelési ellátásra jogosult szülőt a mulasztás jogkövetkezményeire, ám ekkor az ellátás szüneteltetésére még nem kerül sor.
„A gyámhatóság csak akkor kezdeményezi a nevelési ellátás szüneteltetését, ha az adott nevelési évben a gyermek igazolatlanul húsz óvodai nevelési napot mulasztott. A jogszabály a húsz nevelési napot meghaladó mulasztáshoz fűz következményt, melyet a gyámhatóság érvényesít, annak érdekében, hogy a gyermek kötelező óvodába járása elérje a célját és megkönnyítse a gyermek későbbi iskolai beilleszkedését, sikeres részvételét az oktatásban” – fűzte hozzá.
Végül elárulta, hogy a nevelési ellátás szüneteltetésére a 2015/2016 tanévben 183 esetben került sor. Az intézkedés 2016 januárjától lépett hatályba – szúrta ki a HVG.hu.