Több pénz jut az egyházi iskolák diákjaira

Egy vizsgálat szerint csaknem háromszor annyi forrást kaptak, mint az állami iskolák.

MN
2017. 06. 09. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több pénzt költ az állam az egyházi iskolákba járó diákokra, mint azokra, akik az állami iskolarendszerben tanulnak – derül ki a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest (KFIB) vizsgálatából, amelyről a Hír TV számolt be. A szervezet az állami és egyházi fenntartású intézmények támogatásainak vizsgálata alapján arra jutott, hogy bizonyos célokra az egyházi intézmények csaknem háromszor annyi forrást kaptak, mint az állami iskolák.

Mohos Gábor, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára ezzel szemben azt állítja, hogy az egyházi iskolák ugyanannyit kapnak, mint az állami intézmények. Azt is elmondta, hogy amit például az állami intézmények beruházásra költenek, azt az egyházi fenntartók nem kapják meg.

Az oktatási államtitkár viszont lát különbséget. Palkovics László szerint a tanárok bérére ugyanannyi jut, de elismerte, a dologi költségeknél más a helyzet.

A KFIB úgy számolt, hogy a dologi kiadásokra, mint például a közműdíjakra, a kréta vagy a digitális táblák vásárlásának fedezésére, az egyházi fenntartású iskolák tavaly minden gyerek után 160 ezer forint normatív támogatást kaptak. Állami iskolák esetében nincs ilyen normatíva. A tankerületek költségvetéséből visszaszámolva úgy látják, az állami iskolákban az egyházi keretnek alig a harmada jut egy diákra, ezzel hátrányba kerülnek az állami intézmények.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete úgy vélekedett: az állam hátrányos helyzetbe hozza a saját intézményrendszerében tanulókat, ami az összes diák 80 százalékát jelenti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.