Nagy templomfelújítási programot indít el a kormány Libanonban: a szerda délután megjelent Magyar Közlönyből derül ki, hogy idén 463 millió forintot szánnak összesen 31, középkori vagy éppen modern helyi templom renoválására.
A munka előkészítésével és ütemezésével a Pázmány egyetemet és annak libanoni partnerét, az Université Saint-Esprit de Kaslikot bízták meg. A közel-keleti beruházást a kormány a helyi keresztény közösség támogatásával indokolja, és azzal, hogy így segíthetik helyben maradásukat, identitásuk megőrzését.
Nem ez az egyetlen, templomfelújításról szóló bejegyzés a friss közlönyben: arról is rendelet született, hogy nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásnak számít a fővárosi, Petőfi téri Nagyboldogasszony ortodox székesegyház renoválása – vagyis a projekthez nem kell majd építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt kérni, és nem lényegesek a településkép-védelem szempontjai sem.
A kormány előkelő helyen kezeli az orosz ortodox templom és általában a helyi orosz egyházmegye ügyét: az Emmi tavaly ősszel százmillió forintot adott a Petőfi téri újjáépítésre, idén márciusban pedig további 2,4 milliárdnyi, vissza nem térítendő támogatást ajánlottak fel a Moszkvai Patriarchátus hazai ingatlanberuházási terveire.
A megkülönböztető figyelem talán betudható annak is, hogy Vlagyimir Putyin nyomon követi az orosz ortodox közösség helyzetét, 2006-ban pedig személyesen látogatott el a Petőfi téri székesegyházba.
Az összképen azonban kissé ront, hogy egy magyar cég nemrég fizetési meghagyást nyújtott be a Moszkvai Patriarchátusnak, és akár a pereskedésig is elmehet: a Borsodi Általános Gépgyár (Bsgép) nettó 360 millió forintot követel az egyháztól, amellyel a miskolci és a tokaji templom felújításának kivitelezési munkái kapcsán kötött szerződést, de az elvégzett előkészítő munkák ellenértékét nem kapta meg.