Elégedett lehetett a kormány az állami cégvezetők teljesítményével, ugyanis éves alapbérük 10–80 százalékának megfelelő prémiummal honorálta őket 2016-ban – derül ki Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára Tóth Bertalan szocialista országgyűlési képviselőnek adott írásbeli válaszából. Kivétel a Magyar Export-Import Bank Zrt. és a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt., ugyanis a Külgazdasági és Külügyminisztérium válaszában azt fogalmazta meg, hogy az ott dolgozó vezető tisztségviselők 2015 óta sem prémiumban, sem jutalomban nem részesültek.
A nyolcvanszázalékos prémiumot az Észak-dunántúli Vízmű Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese és a Duna Menti Vízmű Zrt. műszaki igazgatója kapta, azt ugyanakkor, hogy ez forintban körülbelül mit jelenthet, a fellelhető adatbázisokból nem sikerült kideríteni. A MÁV Zrt.-nél számításaink szerint legalább 23,6 millió forintot oszthattak szét a felső vezetés premizálására. Az NFM válaszából csak a prémium éves alapbérhez viszonyított mértéke derül ki ugyan, de azt tudjuk, hogy Dávid Ilona vezérigazgató havi bruttó ötmillió forintot keres a vasúttársaságnál, ez éves szinten hatvanmillió forintot jelent, amihez tízszázalékos prémium járul, ami hatmillió forint. A vezérigazgató-helyettesek havi bruttó 1,8–3 millió forintot keresnek, amiből év végéig 21,6–36 millió forint jön össze, a szintén tízszázalékos prémium pedig 2,1–3,6 millió forintot tesz rá.
Érdekes, hogy a MÁV Zrt.-nél a biztonsági és a jogi igazgató szerződésében 20 százalékos prémium szerepel, így 4,3 millió forintot vihettek haza. A személyszállítással foglalkozó MÁV Start Zrt.-nél csak havi bruttó hárommillió forintot keres Csépke András vezérigazgató, de remek teljesítménye így is 3,6 millió forintos premizálást érdemelt 2016-ban.
A Magyar Postánál teljes vezérkari cserét hajtottak végre tavaly, Szarka Zsolt vezérigazgatót augusztus 12-én Illés Zoltán váltotta. Fizetésük havi bruttó ötmillió forint, az augusztusig terjedő időszakra Szarka Zsolt két részletben mintegy hétmillió forint, míg Illés Zoltán öt hónap munka után ötmillió forint prémiumot könyvelhetett el, mivel a 20 százalékos kategóriába tartoznak. A Magyar Posta külön kimutatása alapján 2016 negyedik negyedévében az összes vezető (hatvan-hetven fő) 67,3 millió forint prémiumot kapott teljesítménye után, míg a közel 30 ezer többi alkalmazott között 78,2 millió forintot osztottak szét.
A társaságnál a 2016-os félévi prémiumok rubrikában némileg tetemesebb összeg szerepel: 103,9 millió forint. Ekkor már vélhetően sejteni lehetett, hogy augusztustól új vezérigazgató érkezik. A Magyar Posta leányvállalatainak (Díjbeszedő Holding, Posta Paletta stb.) élén álló vezetők is éves fizetésük 18-20 százalékát kapták meg prémium formájában. A légi irányító HungaroControl Zrt.-t már 2010 óta vezető Szepessy Kornél ellenben csak a 9,5 százalékos kategóriába tartozik, így a havi bruttó hárommillió forintos fizetése 3,4 millió forintos prémiumot eredményezett. Nagyon megéri viszont a Magyar Fejlesztési Bank társaságainál vezetői állást betölteni, ugyanis a követeléskezelő MKK Zrt. vezérigazgatója például 46,8 millió forintos éves bruttó jövedelméhez 20 százalékos prémiumot, 9,3 millió forintot csaphatott hozzá, míg a földgáztárolással foglalkozó MMBF vezérigazgatója, Kiss Csaba Attila 8,4 millió forintot.
Még 2013-ban arról szóltak a hírek, hogy Orbán Viktor miniszterelnök felháborodott, amikor megtudta, hogy mekkora jutalmakat visznek haza az állami cégvezetők. Akkor úgy döntöttek, hogy a kétmillió forint feletti részt vissza kell fizetni. Igaz, akkor 15-20 millió forintos prémiumok is röpködtek a MÁV-nál és a Magyar Fejlesztési Banknál. A cégvezetők esetében 2016 volt az aranyév, amikor a havi kétmillió forintos bérplafont ötmillió forintra emelték. Ellenben 2015-ben több állami cégnél is eltűntek a brutális prémiumok, akkor a Szerencsejáték Zrt.-nél, a Magyar Postánál és a Magyar Turizmus Zrt.-nél sem kaptak semmit a vezetők. Az állami vezetőknél a bónusz elvileg azért jár, hogy valamennyire versenyképesek legyenek a piaci fizetésekkel, s minél jobb szakemberek kerüljenek a vezetői székekbe.
Nyereség adóssággal
A MÁV-csoport tavaly 132 milliárd forintos árbevételt ért el, adózás előtti eredménye 14 milliárd forint volt, saját forrásból fizette adósságállományát, amely 99 milliárdról 66 milliárd forintra csökkent. A Magyar Posta is nyereséges volt tavaly: 191 milliárd forintos forgalom mellett 3 milliárd forint pluszban zárt. A HungaroControl stabilan nyereséges, 2016-ban 5,7 milliárd forintnyi nyereséget könyveltek el.