Közel négymilliárd forinttal idén az egyházak kapták a legtöbb 1 százalékos szja-felajánlást Magyarországon. A Magyar Katolikus Egyháznak nem kevesebb mint 2 milliárd 242 millió forintot ajánlott fel több mint 537 ezer ember, ezzel a lista első helyén szerepelnek – derült ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ma nyilvánosságra hozott friss adatiból. A szeptember 1-jei mutatók szerint összesen 12 822 594 952 forintot ajánlott fel idén 3 087 988 ember.
A Magyarországi Református Egyház a harmadik helyet érte el 890 milliós támogatással, amit több mint 210 ezer embertől kapott. Közvetlenül utána pedig a Magyarországi Evangélikus Egyház szerepel, ám itt már jelentős csökkenés tapasztalható, ugyanis őket 262,9 millió forinttal támogatta 57 ezer adózó. A lista a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségével folytatódik, akik 40 ezer ember felajánlásának hála nem kevesebb, mint 195 millió forintot gyűjtöttek. A Magyarországi Baptista Egyház 110 millió forintot, míg a A Tan Kapuja Buddhista Egyház 66 millió forintot kapott.
A lista második helyén egyébként 314 ezer felajánlással és több mint 1,2 milliárd forinttal az a Nemzeti Tehetség Program áll, amellyel kapcsolatban korábban az Átlátszó.hu cikke nyomán már felmerült, hogy nem tudni, pontosan mire is költötték az adózók által több év alatt, 2014-ig felajánlott 5,5 milliárd forintos összeget. A program honlapjának hivatalos tájékoztatása szerint évről évre egyre többen köteleződnek el a magyar tehetségek mellett, hiszen néhány év alatt hétszeresére nőtt az adójuk egy százalékát felajánlók száma.
Az első 30 hely megoszlása a Nemzeti Tehetségprogram mellett: 3,9 milliárd forintot kapott 9 egyház, 1 milliárd forint jutott 16 karitatív szervezetnek, míg 5 állatvédő szervezet 225 millió forinton osztozik. A Human Dialog elemzése szerint ugyanakkor 2017-ben 12 százalékkal kevesebb szja-t juttattak a civilszervezeteknek az adófizetők tavalyhoz képest. A tavalyi 8,5 milliárdról 7,5 milliárd forintra csökkent az összeg.
Ahogy minden évben, úgy most is előkelő helyen végzett a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány (142 millió) és a különböző daganatos és súlyos beteg gyermekek életkörülményeit segítő szervezetek, mint például a Bátor Tábor Alapítvány (106 millió), az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány (63 millió), a Piros Bohócdoktorok Alapítvány (62 millió) és az Együtt a Leukémiás Gyermekekért – Gyermekleukémia Alapítvány (60 millió). Nem tudta azonban visszaszerezni korábbi, komoly támogatóbázisát a Gyermekrák Alapítvány, mellyel szemben még 2013-ban merült fel a visszaélések gyanúja, ám háromévnyi vizsgálódás után kiderült: alaptalanok voltak a híresztelések.