Antal Andrással a katolikus templomhoz beszéltük meg a találkozót. Míg várunk rá, körbejárjuk a területet, és a telek hátsó részén új építésű épületrészt találunk. Közben az atya is megérkezik, határozott fellépése mindjárt szembetűnő. Nem is vesztegeti az időt, belevág. – Itt két éve még csak a templom állt. A tanodát azért hoztuk létre, hogy a falu rossz szociális helyzetben levő gyerekeit ide helyezzük el, és ne vegye el őket a gyámügy.
Az általunk körbejárt épület ugyanis tanoda. A plébános megegyezett az érintett szülőkkel, hogy ha elkészül, a gyerekek odaköltöznek, és hétfőtől péntekig ott laknak. Próbaüzemben már működik a rendszer, iskola után a tanodába mennek a diákok, ahol ebédet kapnak a szintén Antal András által megálmodott közkonyháról, majd hozzáértő felnőttek nézik át velük a leckét.
– Itt hitoktató, gyógypedagógus asszisztens és szociális munkás foglalkozik velük – mondja a plébános. Miközben a szülői házban gyakran még fürdőszoba sincs, hiányoznak az alapvető higiéniai feltételek, a gyerekek ezért nemritkán bolhásak, tetvesek.
– Fedtünk már be házat, fizettem ki villanyszámlát, vizet. Nálunk más az elgondolás, mint Böjte Csabánál, akinél úgy nőnek fel a gyerekek, hogy a szülői házba nem is akarnak már visszamenni. Arra törekszünk, hogy hetente egyszer meghívjuk a szülőket, egyenek együtt a gyerekeikkel, hétvégén pedig találkozhatnak. A családokat sem lehet mindig hibáztatni azért, hogy ilyen helyzetbe kerültek. Próbáljuk rendezni az otthoni körülményeket, miközben a gyerekeik biztonságban vannak.
Ez még messze nem minden. A váci püspökség és a minisztérium megállapodása keretében 160 ember végez közmunkát úgy, hogy a püspökség a munkaadójuk. A program keretében a legtöbb embert a csévharaszti plébánia foglalkoztatja, összesen negyvennégyet. Akadnak köztük konyhások, karitatív tevékenységet végzők, de asztalos és olyan is van, aki az állatokkal foglalkozik. Ugyancsak a plébánia kezeli az önkormányzat 21 hektárnyi földjét. Antal András tanodát és szegénykonyhát üzemeltet. A plébános hatáskörébe tartozik a Vasadtól Pusztavacsig terjedő tanyavilág, ez tizenegyezer embert jelent. Velük rendszeresen tartja a kapcsolatot, lovaskocsin hordják az élelmiszert, a gyógyszert, a ruhát, amire épp szükség van. Ezeket a helyeket gyakran terepjáróval sem lehet megközelíteni. A legtöbb esetben nehéz sorsú, szegény családokról beszélünk. A tanyavilágban élőknél gyakran sem áram, sem víz nincs.