Négy halott, városok bénulnak meg a pusztító viharban

Négy halálos kimenetelű baleset is történt, Hamburgban nincs vonatközlekedés az orkán erejű szél miatt miatt.

Koncz Tamás
2017. 10. 29. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképesztő erejű vihar vonul végig Európán a téli hidegfront előfutáraként: az esővel kísért, hatalmas erejű széllökések átsöpörnek Németországon Lengyelországon és Csehországon, majd némiképp csillapodva áthaladnak Szlovákia és Magyarország területén is.

A rendkívüli időjárás vasárnap délelőtt két emberéletet is követelt: az észak-csehországi Jicínben egy asszony, a dél-morvaországi Trebicben egy férfi halálát okozta a szélvihar által kidőlt fa. Legalább kéttucatnyian hasonló okok miatt sérüléseket szenvedtek – idézi a cseh hírügynökségi jelentéseket az MTI.

A nyugat-csehországi mintegy százezer lakosú Ústí nad Labemben vasárnap reggel óránkénti 130 kikométeres szélsebességet mértek, és a jelentések szerint a városban gyakorlatilag nem lehetett közlekedni.

 Lengyelországban is vannak halálos áldozatai a viharnak: a Nyugat-Pomerániai vajdaságban vasárnap hajnalban egy kocsivezető az úttestre dőlt fának ütközött. Az Opolskie vajdaságban szintén meghalt egy sofőr, akinek autójára faág zuhant A lengyelek által csak Grzegorznak nevezett orkánszerű, helyenként óránkénti 110 kilométeres szél miatt a 16 vajdaság közül tízben, mindenekelőtt az ország déli- és észak-nyugati részén fekvőkben másodfokú viharriadó van érvényben – jelentette a lengyel közszolgálati hírtelevízió (TVP Info).

A tűzoltóságot szombat este óta mintegy 1500 alkalommal riasztották a leszakadt villanyvezetékek, a megrongált háztetők és a megduzzadt folyók miatt. A négy nyugat-lengyelországi vajdaságban – Alsó-Szilézia, Lubuskie, az Opolskie és Nagy-Lengyelország – délelőtt több mint 270 ezer háztartás volt áram nélkül.

A cseh–lengyel határon lévő Óriáshegység (Krkonose) csúcsain a széllökések sebessége a kora reggeli órákban elérte az óránkénti 180 kilométert is.

Súlyos közlekedési fennakadásokat és anyagi károkat okozott vasárnap Németországban is a Herwart nevű vihar, amely az ország északi részére csapott le erős széllel.

Az óránkénti 100-110 kilométeres sebességű széllökésekkel érkezett vihar kicsavart fákat, megrongált villamos felsővezetékeket és épületek tetőszerkezetét. A legnagyobb fennakadásokat Hamburgban okozta, ahol vihardagály is keletkezett, az erős északnyugati szél a tenger vizét az Elba folyó torkolatába terelte, így a kikötő és a belváros alacsonyabban fekvő folyóparti térségégének egyes részei néhány órára víz alá kerültek.

A vágányokra dőlt fák és a megrongálódott vezetékek miatt csaknem teljesen megbénult a hamburgi vasúti közlekedés. Nem közlekednek egyebek között a várost Berlinnel, Kiellel és Hannoverrel összekötő járatok, és mások mellett Braunschweig, Göttingen és Wolfsburg is elérhetetlen vonattal.

Hamburgban és Berlinben alig néhány óra alatt több száz helyszínre riasztották a tűzoltókat az utakra, épületekre, kertekre, parkokra dőlt fák, megrongálódott tetők és összedőlt állványzatok miatt. Hamburgban vasárnap délig 500-nál is több, Berlinben bő 200 bevetésük volt a tűzoltóknak.

A hidegfront dél körül érkezett meg Magyarországra. Mint korábban beszámoltunk róla, az Országos Meteorológiai Szolgálat már több járásra másod- és harmadfokú riasztást adott ki: az Észak-Dunántúlon és az ország középső területein – köztük a fővárosban – van másodfokú (narancs), több északnyugati járásban harmadfokú (piros) riasztás érvényben. A Balatonnál egyes jelzések szerint 140 kilométer/órás szél tombol, de vasárnap nem lesz ritka a 110/ órás kilométeres szélsebesség sem.

A vihar erejét jól mutatja, hogy gyufaszálként dobálta szét a szerkesztőségünk épülete előtti – útfelújításhoz kihelyezett – kordonokat, és könnyedén rángatta a Magyar Telekom épülő új székháza mellett álló, több száz tonnás darukat is.

Pontos kép még nincs a viharkárokról, de folyamatosan érkeznek be a fővárosi és vidéki jelzések is – mondta a Magyar Nemzetnek Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.  Az OKF honlapja szerint eddig főként autókra, vezetékekre borult fákról, megbontott tetőkről kaptak bejelentéseket, főként a vihar által leginkább sújtott területekről, többek közt Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém és Pest megyéből, valamint a fővárosból és Székesfehérvár térségéből. A károk összesítése várhatóan vasárnap este történik meg.

Budakalásznál például fa dőlt a 11-es főútra, és hasonló káreset akadályozta egy ideig a forgalmat Budakeszi és Telki között is. Győrújbaráton több villanyoszlopot fordított ki a földből, Tatabányán pedig egy ház tetőszerkezetét rongálta meg a szél.

A vihar miatt a Budapest–Győr–Hegyeshalom-vonalon jelentős, 20-60 (esetenként 60-90) perces késések várhatók vasárnap délután, a Budapest–Vác–Szob-vonalon 10-30 perccel nőhet a menetidő – jelentette be a Mávinform.

Közleményük szerint a győri vonalon az okozza a késéseket, hogy a viharos szél fát döntött a felsővezetékre Tatabánya és Szárliget között. Nem járnak a vonatok ezen a szakaszon, amíg eltávolítják a fát és megjavítják a felsővezetéket. A szakemberek jelenleg azon dolgoznak, hogy egy vágányon mielőbb újraindulhasson a vonatforgalom.

A Budapest–Vác–Szob-vonalon pedig az okoz késéseket, hogy Vác és Verőce között egy Szobra tartó vonat áramszedője letört a viharban. Az utasokat egy másik vonattal vitték tovább, a szerelvényt pedig elvontatják. Addig Vác és Verőce között csak egy vágányon haladhatnak a járatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.