„Parttalan rágalomhadjárat” – így jellemezte lapunknak a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tagdíjemelésével kapcsolatos nyilvános felháborodást és az ellene indított petíciót Éger István, a MOK elnöke. Mint ismert, a kamara a jelenlegi 27 ezerről 48 600 forintra emelné a tagdíjat, ami sokakból váltott ki ellenérzéseket. Drajkó Zsombor fogorvos indította azt a petíciót a kamara bojkottálására, amit már több mint hétszázan írtak alá. Ebben azt követelik, hogy a MOK gazdálkodása legyen transzparens, az éves beszámolók és a költségvetés pedig hozzáférhető a tagok számára. Emellett követelik, hogy a MOK megfelelően álljon ki a hálapénz ellen és funkcionáljon valódi érdekvédő szervként.
Éger István erre úgy reagált egy sajtótájékoztatón: a kamara következetesen kiáll a hálapénz ellen, és a transzparenciával sincs probléma, hiszen nyilvánosak az adatok. Emellett kitért arra is, nem érti, miért kap ekkora sajtónyilvánosságot a tagdíjemelés, és havi mindössze 4000 forintról van szó, mely szükséges ahhoz, hogy a kamara ne legyen veszteséges. Az elnök kifejtette, hogy a MOK-nak legalább 120 alkalmazottja van – ügyintézők, jogi szakértők, etikai bizottsági tagok, titkársági dolgozók – szerte az országban, és amennyiben nem biztosítják számukra a megfelelő bérezést, elveszíthetik őket. Ennek egyik oka, hogy 2015–18 között 48 százalékkal emelkedik a kötelező bérminimum, a kamarában viszont eddig nem volt érdemi béremelés. Várhatóan egyébként szombaton döntenek arról, hogy 1700 forinttal, 4000 forintra emelik-e a tagdíjat.
A kamara költségvetése Éger szerint évi 900 millió forint, de ahhoz, hogy a későbbiekben ne legyen hiány, szükség van a tagdíj megemelésére, ugyanis az utóbbi 2-3 évben már láthatóan csökkent a kamarai vagyon. Hangsúlyozta azt is, hogy ha elfogadják az emelést, akkor is az orvosi kamarai tagság lesz a legolcsóbb a hivatásrendek között. – Úgy szeretném a következő ciklusban átadni a MOK-ot az utánam következőknek, hogy nem veszteséges a köztestület – mondta Éger István. A kamara egyébként a dolgozói bérek mellett körülbelül százmillió forintot fordít tagi szolgáltatásokra, eseményeket szerveznek, élet- és baleset-biztosítást nyújtanak.
Az elnök cáfolta azt is, hogy a kamara nem áll ki a fogorvosok mellett, ugyanis szerinte az elmúlt másfél év munkájának eredménye, hogy még idén 3 millió forintot kapnak az alapellátó fogorvosok praxisonként.