Ingyenmunka, brüsszeli pénz

Szihalom polgármestere nem fizetett a diákoknak, most uniós forrást nyert.

Horváth Csaba László
2017. 11. 29. 4:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben alig egy hete írtuk meg, hogy a Heves megyei Szihalom független, később a Fideszbe belépő polgármestere ingyen dolgoztatta éttermeiben a Szent Lőrinc vendéglátó- és idegenforgalmi szakközépiskola diákjait, megtudtuk, hogy a településvezető cége a minap csaknem 30 millió forint uniós pénzt nyert gyakornoki program indítására. Ez nemcsak azért pikáns, mert az iskolában tanuló diákok panaszai szerint nem kaptak fizetést a munkáért, hanem azért is, mert Bóta Józsefet – aki húsz éven át az iskola igazgatója is volt – az Egri Törvényszék Cégbírósága eltiltotta a cégvezetéstől. A kormányzati pályázati portál adatai alapján a polgármester vállalkozása az Európai Unió gazdaságfejlesztési és innovációs programjának forrásaiból részesül több mint 29 millió forintban, ebből az összegből hivatalosan gyakornokokat foglalkoztat majd.

Csakhogy a Magyar Nemzetnek több, neve elhallgatását kérő diák és tanár is nyilatkozott korábban arról, hogy a tanulók Bóta József éttermeiben „élesben” sajátították el mesterségüket, munkájukból azonban csak a vendéglátós-iskolaigazgató-polgármester üzletei profitáltak.

A tanulók hivatalosan szakmai gyakorlaton vettek részt, panaszaik szerint olykor a maximális 7-8 óránál is tovább tartott a munka, de előfordult, hogy a polgármester cégének rendezvényeire irányították őket gyakorlat címén. Bóta azt mondta, hogy valójában renitens tanulók bosszújáról, valótlan állításairól van szó.

A brüsszeli pályázati pénzről és felhasználásáról érdeklődve megkereste lapunk a polgármestert. Bóta József dühöngve nyilatkozott lapunknak. – Ne foglalkozzanak velem! Hagyjuk már abba, jó? Nem vagyok hajlandó semmit mondani – közölte, majd hozzátette: – Most már elég volt ebből a jobbikos disznóságból.

Arról is kérdeztük, hogy a gyakornoki program keretében ezúttal kapnak-e majd fizetést a nála dolgozó diákok, mert korábban többen is azt állították, hogy ingyen dolgoztak nála. Bóta József erre még indulatosabb lett. Azt mondta: – Hagyjuk ezt az ócska szöveget, nem dolgozott senki ingyen. A megnyert pályázati összegből a pályázat céljai fognak megvalósulni – szögezte le. Majd visszakérdezett: – Más nem nyert pályázatot?

Az egyébként igaz, hogy a panaszos diákok nem vitatták: színvonalas képzést kaptak Bóta József vendéglátóhelyein, ugyanakkor szerintük a szakmai gyakorlatokon nemritkán akár teljes munkanapokat is le kellett dolgozniuk. Előfordult, hogy napokig szeletelésre, takarításra voltak befogva, és néha ebédszünetet sem tarthattak, a munka után viszont fizetést nem kaptak, csak némi esti ételmaradék jutott nekik. Ráadásul a szakoktató felügyelete alatt készített ételeket fel is szolgálták az éttermekben. Ez pedig arra mutat rá, hogy a polgármester vendéglátóhelyei így lényegesen olcsóbban működtek, mint ha a tanulók helyett alkalmazottak dolgoztak volna.

Az egyik diák arról is mesélt, hogy egy szalagtűző ünnepség idején választás elé állították őket: vagy lehúznak 12 órát az étteremben, vagy a téli szünetben kell dolgozniuk. A polgármester szerint viszont minden szabályt betartottak és betartanak. Csak azoknak a tanulóknak kellett maradni a kiírt munkaidőn túl, akik késtek. Mint mondta, ha az üzlet folyamatosan nyitva tart, a diákok foglalkoztathatók szünetben is.

Bóta József 2010-ben lett először polgármester a szülőfalujában, Szihalomban, 2014-ben újraválasztották. 2015-ben az ő keze is maga felé hajlott, amikor saját cégével szerződött a szihalmi Kemencés fesztivál étkeztetésére. A látszatra azért adtak: az 1,9 millió forintos szerződést a felesége és az alpolgármester szignálta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.