Elsőként hozta nyilvánosságra a parlamenti pártok közül a jövő tavaszi választásokra készített országos listáját az LMP, miután az elmúlt két napon Kecskeméten megtartott kongresszusuk döntött a nevekről. A listavezető – nem meglepő módon – Szél Bernadett, a párt társelnöke és egyben miniszterelnök-jelöltje, őt követi a kormány korrupciógyanús ügyeinek feltárásáról ismert másik társelnök, Hadházy Ákos. A harmadik helyre az LMP-vel szövetséges, Gémesi György gödöllői polgármester vezette, Új Kezdet nevű párt nevezheti meg jelöltjét.
Még befutó helynek számít a negyedik hely, amelyet Ungár Péter, a párt elnökségi tagja – egyébként a Fidesz holdudvarából ismert Schmidt Mária fia – kapott meg. Őt követi az LMP frakciójának helyettes vezetője, Schmuck Erzsébet. Információink szerint voltak, akik elégedetlenségüknek adtak hangot emiatt, mert úgy vélekedtek, hogy a parlamenti munkája ellenére sem sikerült országos ismertséget szereznie, mégis nagyon jó listás helyet kapott. Emlékezetes ráadásul az az eset, amikor az Országgyűlésben Orbán Viktor miniszterelnök felszólalására az LMP frakciójából – a szabályok alapján – csak ő válaszolhatott volna, ám mivel nem készült rá, kihagyta a lehetőséget, hogy pártja álláspontját ismertesse és a kormányfő mondataira reagáljon.
A lista következő helyein Keresztes László Lóránt pécsi önkormányzati képviselő, illetve Kanász-Nagy Máté, az LMP szóvivője található. Érdekes, hogy az MSZP-ből az LMP-be igazoló Demeter Mártának országos ismertsége ellenére végül csak a nyolcadik hely jutott.
Forrásaink úgy vélik, nem véletlen, hogy az LMP ennyire előre hozta a listaállítást, hiszen a legutóbbi, 2014-es voksoláson még ők is jóval később tették ezt meg. Ám most ezzel szeretnének üzenni a többi ellenzéki pártnak, elsősorban a baloldalnak, hogy valóban feleslegesek azok a kísérletek, amelyekkel próbálnák behúzni őket valamilyen választási együttműködésbe.
A Magyar Nemzet információi szerint a kongresszuson elfogadtak egy olyan határozatot is, amely a 106 egyéni képviselőjelölt kiválasztását is érintheti. A leendő indulók névsora lényegében már megvan, miután a helyi szervezetek ajánlásai alapján az elnökség döntött róluk. A mostani határozat viszont – úgy tudjuk – kimondja azt, hogy az elnökség bizonyos meghatározott esetekben vétózhat, vagyis levehet egy-egy jelöltet és új embert nevezhet meg a helyén.
A hétvégi kongresszus feladata volt az is, hogy megadja a lehetőséget az Új Kezdettel való együttműködésre, amelyről az elvi megállapodás már jóval korábban megszületett, de most kellett rábólintaniuk.
Az tulajdonképpen már eldőlt, hogy az országos lista hivatalosan az LMP-é lesz, és az egyéni jelöltek neve mellett is csak a zöldpárt neve fog szerepelni. Ennek egyszerű oka van, ha a két párt szövetségben indulna a választásokon, azt jelentené, hogy a parlamentbe jutási küszöb 5-ről 10 százalékra emelkedne.