Az alapvető jogok biztosa szerint sérülhetnek az állampolgárok jogai azzal, hogy a választás kapcsán hozott – adott esetben jogsértéseket megállapító – határozatokat sokszor csak a polgármesteri hivatalok hirdetőtábláján teszik közzé. Székely László úgy véli, így a kampányok során elkövetett törvénytelenségekkel, illetve a választási eredmények megállapításával szemben fellépni kívánó panaszosok – gyakorlatilag bárki megtámadhatja a választási bizottsági határozatok többségét – nehézségbe ütköznek.
„A választási szervek, illetve a helyi hirdetőtáblák személyes felkeresése adott esetben – különösen nem helyben lakó vagy mozgásában korlátozott választópolgárok esetében – aránytalan, nem elvárható nehézséggel járhat” – írta az ombudsmani hivatal jelentésében. A Székely László vezette szervezet szerint ennek oka, hogy a jelenlegi törvényi szabályozás szerint nem kötelező a világhálón is közzétenni a választási bizottsági határozatokat.
Mint a jelentésből kiderül, ez már csak azért is problematikus, mert aki a választási határozat ellen fellebbezne vagy bírósági felülvizsgálati kérelmet nyújtana be, annak a döntés meghozatalától számítva mindössze három nap áll rendelkezésére.
A jelentés azt is megjegyzi, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a 16–74 évesek 78 százaléka rendszeres internethasználó, „így a választási határozatok internetes elérhetőségének biztosítása érdemi előrelépést jelentene a nyilvánosság követelményének teljesebb körű érvényesülése szempontjából”.
Az ügyben Trócsányi László igazságügy-minisztert is megkereste az ombudsman. A tárcavezető válaszában hangsúlyozta: jelenleg nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely előírná a határozatok közzétételi módját. Kitért arra is, hogy a kisebb települések egy részén nincsenek meg annak feltételei, hogy a településeknek saját honlapjuk legyen, amelyen a döntéseket nyilvánosságra lehetne hozni. Összességében tehát a miniszter úgy véli, hogy bár a jelenlegi gyakorlat egyes választópolgárok számára megnehezíti a határozatok gyors megismerését, ez a jogorvoslathoz való jogot nem korlátozza.
Az ombudsman szerint viszont a határozatok internetes elérésének hiánya bizonyos esetekben igenis korlátozhatja a jogorvoslatot. Ezért Székely László ajánlása szerint vagy a területi választási bizottságoknak kellene saját honlapot működtetniük, vagy pedig a Nemzeti Választási Irodának (NVI) kellene egy központi oldalt létrehoznia. Emellett arra is felhívta a figyelmet, a jogbiztonság elve megköveteli, hogy a jogorvoslathoz való jog érvényesüléséhez szükséges garanciákat törvényben rögzítsék.
Székely László ezenfelül felszólította az NVI vezetőjét, Pálffy Ilonát arra, hogy tekintse át a választási bizottsági határozatok internetes elérhetőségével kapcsolatos hiányosságokat, valamint ezek alapján fontolja meg jogszabály-módosítás kezdeményezését. Lapunk kérdésére az NVI közölte, egyelőre nem küldték el észrevételeiket az alapvető jogok biztosának. Erre egyébként hatvan napjuk van, vagyis nem csúsztak ki a határidőből.