– Az eddigi életútjából úgy tűnik, hogy nem szokott kudarcra ítélt projektekhez csatlakozni.
– Kivéve a politikában.
– Éppen erre akartam rákérdezni: mégis miért csatlakozott Karácsony Gergely tanácsadó testületéhez?
– Egyszerűen úgy érzem, ha segíteni tudok a legnépszerűbb ellenzéki politikusnak a NER leváltásában, vagy legalább korlátozásában, akkor ezt meg kell tennem. Függetlenül attól, hogy az ellenzéki pártok közül értékrendben nem Karácsonyé áll hozzám a legközelebb. De most nem ez a legfontosabb. Nem szeretném életem hátralévő részét úgy leélni, hogy szégyellenem keljen magam, mert tehettem volna valamit ez ellen a rendszer ellen, de nem tettem.
– Biztos az az esélyes, aki megígéri, hogy visszahozza a 13. havi nyugdíjat?
– Nem értek a nyugdíjrendszerhez, és lehet, hogy nem ez a jó megoldás a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága szempontjából. De ha most ilyen ígéretekkel lehet a választáson eredményt elérni, akkor most ezt is el tudom fogadni.
– De nem káros a demagógia?
– Normális esetben káros. Ha normális választási rendszerben és demokráciában élnénk, akkor hangosan harcolnék a népszerű, de nem racionális javaslatok ellen. De most nem abban élünk. Az, hogy számomra néhol idegen elemek is vannak Karácsony programjában, az a kisebbik baj, és a tanácsadó testületben talán tompítani is tudom ezeket. De amit a Fidesz csinál Magyarországgal, az történelmi bűn, és ezzel szemben úgy érzem, azt kell elfogadni, ami legjobban hat a választókra, még ha annak nem is minden elemével értünk egyet.
– Mennyire lehetnek hitelesek ezek a pártok, mikor még Soros György is azt mondja, hogy a Fidesz megvette az MSZP vezetőit és a kis pártokban is vannak kémei?
– Nem az MSZP a kedvenc pártom, de biztos vagyok benne, hogy ott is vannak tisztességes politikusok. Egyébként jobban örültem volna, ha Karácsony Gergely nem egy túlnyomóan MSZP-s lista élén van, hanem mint a demokratikus ellenzéki pártok közös jelöltje, egyik lista élén sem szerepel.
– Nemrég nyílt levelet írt alá több más értelmiségivel közösen, amelyben az ellenzéki pártokat koordinálásra szólítják fel. Ebbe a Jobbikot is beleértették?
– Ez a levélből valóban nem derül ki egyértelműen. A megfogalmazásában nem vettem részt, Lányi András barátom keresett meg, hogy írjam alá. Aláírtam, mert az alapvető céljával egyetértek. Ami a Jobbikkal való összefogást illeti, úgy gondolom, kontraproduktív lenne. Ez egyrészt sok jobbikos törzsszavazót a Fideszhez terelne, másrészt sok baloldali szavazót elbizonytalanítana, otthon tartana. Tehát egy ilyen összefogás a Fidesznek segítene. Egy hallgatólagos együttműködés viszont működhetne, amikor a két ellenzéki oldal kölcsönösen gyengébb jelöltet indít és nem kampányol olyan körzetekben, ahol a másik oldalt esélyesebbnek látja.