Bilincset csörgetve tartott sajtótájékoztatót a Legfőbb Ügyészség előtt Szigetvári Viktor, az Együtt miniszterelnök-jelöltje. Jelképesen hozta magával a kényszerítőeszközt, hogy ezzel is megsürgesse a botrányos csalási ügybe keveredett Tiborcz István – Orbán Viktor miniszterelnök veje – elleni intézkedést.
A politikus érthetetlennek nevezte, hogy Polt Péter hivatala az Elios, Tiborcz István egykori cége ügyében szűk egy hónapja elindított nyomozás során még mindig nem gyanúsította meg a kormányfő vejét. – Az eset ismét rámutat: a főügyész nem hajlandó vizsgálatot indítani a Fidesz, Orbán Viktor és családja kétes, maffiaszerű ügyeiben – mondta a politikus.
Szigetvári Viktor fölidézte: a rendőrség egyszer már gyanúsítás nélkül zárta le az Elios közbeszerzéseivel kapcsolatban indított nyomozást, Polt Péter hivatala pedig egy hónap után sem tett érdemi lépéseket az ügyben. – Ha ezt én követtem volna el ellenzéki politikusként, egészen biztos vagyok benne, hogy már az első nap meggyanúsítanak és vezetőszáron elvezetnek – jegyezte meg a miniszterelnök-jelölt, aki sajtótájékoztatója végén jobb híján az ügyészségi portaszolgálaton adta le a bilincset.
Noha a kormány nem akarta nyilvánosságra hozni a Csalás Elleni Európai Hivatalnak (OLAF) a témában született jelentését, a 24.hu már részleteket közölt a dokumentumból, amely állítólag a birtokába jutott. Nem sokkal később az MSZP nyilvánosságra hozta a vizsgálat egyik iratát, a Szalay Ferenc (Fidesz) szolnoki polgármester észrevételezésre megküldött megállapításokat.
A 24.hu által idézett jelentés szerint a 35 vizsgált projekt mindegyikében fölvetődött a visszaélés gyanúja, de 17 pályázatnál egyenesen úgy találták, hogy szervezett csalási mechanizmust építettek ki.
A közzétett részletek alapján az Elios több esetben hamis, drágább árajánlatokkal bizonyította, hogy az ő ajánlatuk a legjobb a vidéki közvilágítási tendereken.
Egy személy készíthette a három ajánlatot, egy számítógépen, ugyanazt a közös módszert követve. A két gyengébb ajánlat pontosan 5 százalékkal, illetve 7 százalékkal volt magasabb a legjobb ajánlatnál – áll a jelentésben. Kiderült az is: az utolsó pillanatban úgy módosították a pályázati feltételeket, hogy megduplázták a lámpák elvárt élettartamát, hogy az Elios magasabb munkadíjat kérhessen.
Bár a vizsgált időszakban, 2013–2015 között Tiborcz István volt az Elios ügyvezető-tulajdonosa, apósa, Orbán Viktor egyszerűen kitért az uniós vizsgálatra vonatkozó fölvetések elől.
Semmilyen üzleti üggyel nem foglalkozom, nem is fogok – mondta az Indexnek, amikor az OLAF-ellenőrzésről kérdezték.
Pedig az ügyben akár 13 milliárd forintos bírságot is kiszabhatnak Magyarországra az eltüntetett pénzek miatt.
Az Elios közleményben válaszolt az OLAF-jelentés megállapításaira. A vállalat szerint mindig szabályosan, a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek eleget téve jártak el, a vizsgálat során pedig együttműködtek a hatóságokkal. Úgy vélik, az Elios iránti fölfokozott érdeklődés politikai indíttatású.