Egyre nehezebben tudnak eljutni a szabolcsi kistelepüléseken élő diákok a környező városok iskoláiba. A külvilágtól izoláltan működő tanintézetekről a Hír TV készített riportot, miután megtudták: a kormány 2011 után megszüntette a normatív támogatást, így a buszoztatás költségei az önkormányzatokra hárultak, a szükséges forrást viszont sok falu nem tudja előteremteni. – A Volánbusz sem sűríti a járatokat, a vonat pedig drága – írják. Stábjuk a Szabolcs megyei Rákóczitanyán megtudta, az iskolabuszokat a helyi önkormányzat biztosítja a tanulóknak, innen járnak be a vajai általános iskolába. Ez jelentős segítséget jelent a szülőknek, ugyanis nem mindenki tudná iskolába vinni gyerekét a 168 fős településről.
„Ez nekünk nagyon nagy segítség, mert nem tudnánk semmiféleképpen megoldani, hogy a gyerekeket eljuttassuk az iskolába” – mondta az egyik szülő.
Ráadásul a buszokkal nem csak gyerekek utaznak, mert a Volán messze áll meg, a vonat pedig drága. A helyi lakosok igyekeznek is ezt kihasználni.
Nem ilyen szerencsések a Csongrád megyei zsákfalu, Magyartés lakói. Itt a gyerekek hiába várnak az iskolabuszra, csak a tömött Volán-busz érkezik. Miután az is ritkán közlekedik, a helyiek szerint van, hogy a kisdiákok egyáltalán nem tudnak időben beérni iskolájukba Szentesre.
„Vannak gyerekek, akik nem érnek be ezért, mert nyolckor elmegy a busz, és nekik korábban kezdődik a tanítás, meg van egy olyan is, hogy az előző busz, az 6 órakor van, és nagyon sok családnak el kell vinni a 6 órás busszal a gyerekeket és beadni ügyeletbe, mert nem tudja másként megoldani, hogy a gyerek óvodába vagy iskolába kerüljön” – nyilatkozta az egyik érintett szülő, Vida Katalin.
A környéken élőknek többször ígértek segítséget, de eddig nem kaptak. Pedig már az is segítene, ha sűrűbben járna a Volán-busz.