Február 18-án, vasárnap tartják Erzsébetvárosban a népszavazást a bulinegyedről, pontosabban a belső városrészben található csaknem félezernyi szórakozóhely éjféli zárórájáról. Bár a feltett kérdés világos: arra irányul, hogy úgy szabályozzák az üzletek nyitvatartási rendjét, hogy a vendéglátást folytató üzletek éjfél és reggel hat között ne tartsanak nyitva, a kampányban további kérdések sora vetődött fel. Az itt élő emberek életkörülményeinek tarthatatlanságát, az estétől reggelig tartó „mulatozás” zaját, mocskát, a bűnözés, a drog és a prostitúció megjelenését és káros hatását senki sem vitatja.
A leginkább csak a részvételre buzdító pártok közül a parlamenten kívüli Momentum az elején jelezte: ők a nem szavazatra kérik a támogatást. A VII. kerületiek egy Facebookon szerveződött civil csoport, az Élhető Erzsébetváros tavaly nyáron kezdett akcióinak köszönhetően dönthetnek közvetlenül a saját sorsukról. – Ez végzetes döntés volna az egész kerületre nézve – mondta egy hónappal ezelőtt a Magyar Nemzetnek Soproni Tamás, a Momentum alelnöke. Most a politikus már a népszavazás ellen agitál. – Egyértelmű, hogy a bulinegyed kérdéskörét nem lehet egy kerületre szűkíteni. Ez legalább budapesti kérdés, de ha az államháztartás csak az itteni szórakozóhelyek működéséből 2016-ban származó 6,6 milliárd forintos bevételét nézzük, akkor országos ügynek is tekinthetjük – mondta Soproni Tamás, aki úgy véli, a kerületi önkormányzat csődöt mondott, a népszavazás előkészítetlen, sőt egyenesen káros.
A Momentum ezért programjavaslatot dolgozott ki, amelynek támogatására aláírásokat is gyűjt. Javaslataik között szerepelnek az említett visszásságok, valamint az is, hogy a parlamentbe igyekvő párt úgy gondolja, „a bulinegyed vendéglátóhelyei elsumákolják az egyébként általuk elhibázottnak tartott romkocsmaadót”. – A bulinegyed ügyét fővárosi szinten kell kezelni: nem lehet embereket elüldözni egy városrészből, de a szórakozóhelyek ellehetetlenítése sem járható út – írták. Javaslataik között szerepel a Kazinczy utca autómentesítése, közösségi rendészet felállítása, szociális bérlőknek új ház építése. Hosszabb távon pedig egy, a lakott területektől messzebb eső bulinegyed kialakítását kezdeményezik.
Bodó Zoltán, az Élhető Erzsébetváros tagja szerint sokan elmennek majd a vasárnapi népszavazásra, mert az emberek érzik a döntés súlyát. Időközben az Alkotmánybíróságon egy rejtélyes magánszemély megtámadta a népszavazás alapjául szolgáló korábbi fővárosi törvényszéki végzést, sőt kérte a népszavazás felfüggesztését is. Az ügyben kedden várható döntés, de Vattamány Zsolt (Fidesz–KDNP) polgármester mindezt csak jogi vitának tartja: február 18-án minden erzsébetvárosi választópolgár szavazhat. – Fontos a részvételi arány, hogy később a képviselők is egyértelmű döntést hozhassanak – mondta lapunknak a kerület vezetője.