Elúszott Mészáros Lőrinc bélmegyeri vadászterülete, ahová a rossz közút miatt járt helikopterrel – írja a Hír TV. Mint megjegyzik, a „járásbíróság friss ítélete szerint nem volt szabályos az a földtulajdonosi közgyűlés, amelyen az ifjabb Mészáros Lőrinc vezette társaság megszerezte a vadászati jogot”. Az egyik vadász szerint „Mészáros Lőrincék voltak lent, talán Semjén Zsolt is lent volt, ők is vadásztak ezen a területen”. Erre utalhatott az a nagyjából ötven sörétpatron, amely a környéken hevert szanaszét. A múlt szombati vadászgatás két és fél millió forintba kerülhetett, nem beszélve a helikopteres utazás költségeiről.
A terület korábbi gazdája A Bélmegyeri Földtulajdonosok Vadgazdálkodó Vadásztársasága volt, tavaly a kormány négy részre osztva másnak adta a kilencezer hektárt. A legértékesebb terület vadászati joga a Hidashát-Bélmegyer Vadgazdálkodási Társasághoz került, ennek elnöke pedig ifjabb Mészáros Lőrinc.
A Bélmegyeri Földtulajdonosok Vadgazdálkodó Vadásztársasága egyik tagja, Lovas József nem érti, miért mentek Mészárosék éppen oda. „Van az országnak más területe is, ahol lehet vadászni. Ahol ő van, én nem megyek oda soha” – fogalmazott.
A bélmegyeri vadászok pereltek, és a bíróság szerint törvénytelen volt a Mészáros Lőrincéket győztes pozícióba helyező gyűlés. „A bíróság megállapítja, hogy az alperesnek a 2016. augusztus 12. napján megtartott földtulajdonosi gyűlésen meghozott 2/2016. számú határozata érvénytelen, a 3/2016. számú határozata a harmadrendű felperes vonatkozásában érvénytelen.”
Lovas József erre így reagált: „Hogyha ezt most elengedjük, akkor húsz évig nem leszünk vadászatra jogosultak sem. És egyszerűen kizárjuk, hogy a saját földjeinken az unokáink, a gyerekeink vadászhassanak.”
Zalaszentgrót mellett Bálint László harminc év után hirtelen elvesztette a vadászterületét. Itt szintén egy új társaság kapta a vadászati jogot. A Zalamenti Vadászklub ügyvezető elnöke erről így nyilatkozott: „Leginkább valószínű a külsősök megkeresése a társaságból – megtalálták a gyenge pontokat. Ezek a gyenge pontok segítettek vadidegen embereket többek között hozzájutni a területhez és az itteni vadászathoz.” A német származású üzletemberre, Michael Lükére gondolt, akinek a neve egy fegyvergyártó céghez kötődik, és az egyik budapesti kiállításon Semjén Zsolttal és Fazekas Sándorral nézegetett korábban vadászfegyvereket.
A jogi háttér itt is ködös, Tulok Violetta jogász szerint bizonytalan jogi környezetet támaszt a kormány, ez pedig hátrányosan érinti a korábbi vadásztársaságokat. Mint fogalmazott: „Azt látom, hogy most olyan vadászok kerültek elő, akiknek kapcsolataik vannak, pénzük van, és mindent szeretnének megtenni, elvinni.”
Hasonló történt a Somogyacsa és Környéke Nimród Vadásztársaságnál is, amely területének jobb része egy volt honvédelmi államtitkárhoz köthető társasághoz került. Szintén a szétdarabolás áldozata lett a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. tizennégyezer hektára a Fideszhez köthető emberek miatt. Lázár János is képbe került: Csongrád megyében a legnagyobb, tizennyolcezer hektáros vadászterület jutott a Návay Kornél Vadásztársasághoz, ennek tagja a kancelláriaminiszter.