Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok kihelyezett, együttes frakcióülése után, csütörtökön Visegrádon tájékoztatott. Az MTI tudósítása szerint azt hangsúlyozta, a kormánypártoknak nincs meg a többsége a javaslat nemzetbiztonsági törvényt érintő, kétharmados pontjainak elfogadásához, így várják az ellenzék támogatását. Majd arról beszélt, nemzetközi színtéren is támadások indultak Magyarországgal szemben, az ellenzék alapvetően bevándorláspárti, a Jobbik pedig „már mondott mindent”. Ezért, mint mondta, a választópolgárokhoz fordulnak, s a javaslatról a választások után fog dönteni az Országgyűlés.
Orbán Viktor miniszterelnök zárt ülésen elhangzott aktuálpolitikai tájékoztatójáról semmit nem árult el. Megismételte viszont a már sokszor hangoztatott panelt: az elkövetkező hetekben durva kampányra számítanak, „a reménytelenség gyűlöletet szül”, és ezt látják az ellenzék megnyilatkozásaiból is.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője annyit tett hozzá: a kormánypártok azoknak a nyugalmával néz a választási kampány elébe, akik mögött teljesítmény áll. S arra a törekednek, hogy Magyarország olyannak maradjon, amilyen most, egy biztonságos ország, szemben egyes nyugat-európai városokkal.
Kérdésre Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi főbiztosának a Stop, Soros! törvénycsomagot bíráló nyilatkozatáról Gulyás Gergely közölte: ő korábban a Soros-alapítvány litván programirodájának volt a vezetője. A bevándorlást pártolja, szerinte erre Európának szüksége van, de a magyar kormány ezzel ellentétes állásponton van - rögzítette a frakcióvezető.
A részletes beszámoló szerint az ülésen a migráció témájában Pintér Sándor belügyminiszter és Magyar Levente külügyi államtitkár, a választásokkal összefüggésben Rogán Antal miniszter tartott tájékoztatót. Gulyás Gergely arról beszélt, a frakciók megállapították, hogy a migrációt illetően a helyzet komoly, s ismét elítélték a szerintük Soros-kottájából játszó ENSZ migrációs csomagját is.
A parlament elé kerülő egyéb javaslatokról szólva Gulyás közölte, változhat a hadi gondozottak ellátásával összefüggő jogszabály, az abban rögzített juttatás 8500 forintról 10 ezerre nőhet, ez 70 ezer embert érint.
A jegybank pénzügyi felügyeleti hatáskörével összefüggésben is törvényt kell módosítani - jelezte, hozzátéve: az igazságügyi tárca előterjesztése elkészült, a frakciók támogatják azt. Várható a villamosenergia törvény módosítása, remélik, a kormánypártokon kívül is lesznek támogatók. Kitért arra is, hogy a napelemek központi hálózathoz kötéséről szóló javaslatot házszabálytól eltéréssel tárgyalnák. Minority SafePack - azaz a kisebbségek védelmével kapcsolatban indított aláírásgyűjtés - kérdésével is foglalkoztak - közölte, hozzátéve: szeretnék, ha az egymillió aláírás az unió 7 országából április 3-ig összegyűlne. A két frakció valamennyi tagja aláírta, kérik a többi képviselő, s az egyházak segítségét is.
Jelezte: szeretnék kifejezni Lengyelország iránti szolidaritásukat is, s egy olyan országgyűlési határozat elfogadását kezdeményezik, amely kötelezi a kormányt, \"minden eszközzel lépjen fel\" a Lengyelország esetében a 7. cikkely szerinti eljárással szemben, s mutasson szolidaritást. Szándékaik szerint ötpárti javaslatra fogadhatják jövő héten el a javaslatot, amely a tordai vallásbéke kapcsán a vallásszabadságnak állít emléket.
Arra a felvetésre, hogy sajtóhírek szerint túlnyomórészt Fidesz-plakátok lesznek az utcán, miután közvetve vagy közvetlenül lefoglalták a helyeket, Gulyás azt állította, annak 40 százalékában Simicska Lajos cégei a tulajdonosok, akik helyet csak a Jobbiknak biztosítanak.
Az önkormányzati béremelés nem csak az állami szférán múlik - jegyezte meg az érintett terület dolgozóinak sztrájkja kapcsán. A kormány elkötelezett a közszféra béremelését illetően, de aki sztrájkot a választási kampányra időzít, az számoljon azzal, hogy pártszíntéren jelenik meg - összegzett.