A Csalás Elleni Európai Hivatal (OLAF) közvilágítás-korszerűsítési pályázatok ügyében lezajlott vizsgálatának egy újabb dokumentumát hozta nyilvánosságra az MSZP: a kalocsai polgármesternek címzett levelet, amelyben kísértetiesen hasonló módon írják le a csalást, mint a korábban már nyilvánosságra hozott szolnoki dokumentumban: már a pályázat kiírásánál ott voltak azok az emberek, akik az Elios Innovatív Zrt. győzelmében voltak érdekeltek, és be is avatkoztak.
A szolnoki és a kalocsai pályázat egyszerre zajlott, és a módszer is ugyanaz volt: 2013. február 11-én volt az EU-s pályázat leadási határideje, de három nappal korábban az irányító hatóság módosította a pályázat egyik mellékletéhez tartozó Excel-táblát. Ez a módosítás tette lehetővé, hogy a megtérülés számításánál a korábbi 50 ezer helyett 100 ezer órás üzemidőt számoljanak a ledes világítótestekre. Ez műszakilag nincs megalapozva, de csak így jött ki a projekt 15 éves megtérülése.
Az úgynevezett indikatív ajánlatot – amely alapján be kellett lőni, hogy nagyjából mennyibe fog kerülni a korszerűsítés – Kalocsán ugyanúgy késve, hiánypótlásként adták be, mint a szolnoki pályázat esetében, ugyanaz a három cég szerepelt benne, és ugyanúgy egy ember írta őket: egy matematikai módszer segítségével a gyengébb ajánlatok minden részletükben 5, illetve 7 százalékkal magasabb árat tartalmaztak, mint a legjobb.
A pályázat egyik mellékletének, a lámpák javasolt számáról és költségeiről szóló táblázatnak az egyik társszerzője Mancz Ivette volt, az Elios közvilágítási igazgatója, vagyis a későbbi kivitelező adta meg az önkormányzat nevében azt is, pontosan mire pályáznak. Mancz adott ajánlatot annak a társaságnak a nevében is, amely a projekt zárását végezte, vagyis még az ellenőrzés is körön belül maradt.
Kalocsán is felbukkan még egy személyi összefonódás: Hamar Endre egy időben Tiborcz István üzlettársa, az Elios társtulajdonosa volt. Cége, a Sistrade Kft. pedig a közbeszerzés kiírásához szükséges műszaki dokumentációt és az engedélyes terveket készítette, vagyis gondoskodott róla, hogy a tender pontosan úgy legyen kiírva, ahogy az Eliosnak megfelelő.
Az OLAF – a 24.hu által idézett jelentés szerint – harmincöt EU-s közvilágítási projektet vizsgált meg. Mindegyikben felmerült a visszaélés gyanúja, de tizenhét pályázatnál egyenesen úgy találták, hogy szervezett csalási mechanizmust építettek ki. Az Elios Innovatív Zrt. egy időben Tiborcz István, a miniszterelnök veje érdekeltségében állt, és akkor is tagja volt az igazgatóságban, amikor nem volt tulajdonos. Tulajdonrészét a becslések szerint nagyjából hárommilliárd forintért adhatta el 2015-ben.