Eddig 3187-en vetették fel magukat a külképviseleti névjegyzékbe az április 8-i országgyűlési képviselő-választásra, a legtöbben, 427-en Londonban szeretnének szavazni.
Azok a magyarországi lakhellyel rendelkező választópolgárok, akik a választás idején nincsenek Magyarországon, például külföldön dolgoznak, az ország külképviseletein voksolhatnak. Ehhez március 31-én 16 óráig kell a magyarországi lakóhelyük szerinti jegyzőtől kérniük felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe – emlékeztet az MTI.
Amikor valakit felvesznek a névjegyzékbe, egyidejűleg feltüntetik a lakcíme szerinti szavazókör névjegyzékében, hogy a választópolgár a külképviseleti névjegyzékben szerepel, a szavazóköri névjegyzék kinyomtatott példányán pedig nem jelenik meg a külképviseleti jegyzékbe felvett választópolgár neve. Így lehet biztosítani, hogy egy választópolgár ne szavazhasson a külképviseleten és a lakóhelye szerinti szavazókörben is.
A választópolgár meggondolhatja magát, így ha mégis Magyarországon szeretne szavazni, ugyancsak március 31-ig kérheti, hogy töröljék a külképviseleti névjegyzékből, és vegyék vissza a lakóhelye szerinti szavazókörbe. Lehetőség van arra is, hogy valaki megváltoztassa külföldi szavazásának helyszínét.
A külföldről szavazó, magyarországi lakcímű választópolgárok Magyarország külképviseletein személyesen voksolhatnak. A külképviseleten a választópolgár a lakcíme szerinti országgyűlési egyéni választókerület szavazólapján, valamint a pártlistás vagy – nemzetiségiként regisztrált választópolgár esetében – nemzetiségi listás szavazólapon voksolhat.
A kérelmeket be lehet nyújtani személyesen vagy levélben a választópolgár lakcíme szerinti helyi választási irodában vagy a Nemzeti Választási Iroda internetes oldalán, a www.valasztas.hu honlapon. A külképviseleti névjegyzékbe való felvételhez a választópolgárnak meg kell adnia a lakcímkártyáján szereplő adatokat, és meg kell jelölnie, melyik ország melyik külképviseletén kíván szavazni.
Ebből is kitűnik, hogy a választási rendszer előnytelen helyzetbe hozza a külföldön élő magyarokat a határon túliakhoz képest. A külhoni szavazónak leveleznie kell a jegyzővel, ha csak nem utazik haza a személyes ügyintézéshez; aztán – ha időben és sikeresen névjegyzékbe került – saját költségén el kell utaznia egy külképviseletre a voksoláshoz. A folyamatot négyévente meg kell ismételnie.