Néhány éve felszerelt lámpákat is lecseréltetendőnek gondolt a váci önkormányzat az Eliosszal, ráadásul a korábbiakat és az újakat uniós pénzből finanszírozták, így a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 20 millió forintot kért vissza a város fideszes vezetésétől – írja a Hír TV. A kormány lapunk tulajdonosára, Simicska Lajosra terelné a felelősséget. 2015-ben az OLAF által problémásnak ítélt projektben 3 ezer új lámpa került Vácra. Ugyanakkor a 2010-ben is lecserélt 441 lámpa mintegy felét az Elios szintén újakra váltotta, noha azokhoz nem is lehetett volna hozzányúlni a korábbi megállapodás szerint.
Ferjancsics László váci önkormányzati képviselő magyarázata szerint „a váci önkormányzat nem figyelt kellőképpen oda, és olyanra is kiírta a közbeszerzést, amire nem lehetett volna, hiszen korábban, 2010-ben már volt Vácott egy nagyobb közvilágítás-felújítás. Ennek keretében felújított lámpák közül több mint 200-hoz nyúlt hozzá az Elios”.
Az unió félmilliárdot adott a lámpacserére, melyhez Vác további 80 milliót tett hozzá, ám a 20 milliós büntetéssel már 100 milliót vettek ki a kasszából. Az ügy ezzel nem biztos, hogy véget ért, mivel az OLAF-jelentést még vizsgálja az Európai Bizottság, és ha újabb szabálytalanság derül ki, akkor a fényforrásra adott egész összeget visszakérik.
Demeter Márta, az LMP országgyűlési képviselője szerint „kőkemény elszámoltatásra számíthatnak az érintettek. Itt kifejezetten bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekről beszélünk. Egyébként a teljes Orbán-kormány bűnözői logikán szerveződik”.
A fideszes Gulyás Gergely hozzátette: „Azt tudom csak mondani az Elios-ügyben is, hogy Simicska Lajos többségi tulajdonában álló cégről van szó. Egész egyszerűen abszurdnak tartjuk – miután az ügyészség is a tekintetben már folytatott nyomozást, és bűncselekmény hiányában szüntette meg –, hogy újra és újra a választások előtt ezzel egyáltalán foglalkozni kell.”
A 24.hu a zalaegerszegi beruházás körüli problémákról ír. Mint megjegyzik, a zalaegerszegi közgyűlés közel állt ahhoz, hogy fideszes szavazatokkal nyilvánosságra hozza az OLAF levelét a tenderről. Miután több kormánypárti képviselő is megszavazta volna, Vigh László kifogásolta azt Balaicz Zoltán polgármesternél és Tóth László frakcióvezetőnél is, mely után a megismételt közgyűlésen már csak nemleges szavazatok születtek.
Az Elios-projekt egyik fő résztvevője, a Sistrade Kft. jelent meg a zalaegerszegi kivitelezésben, melynek Hamar Endre volt a vezetője, aki Tiborcz István barátja és üzlettársa. A közbeszerzési tanácsadó pedig a Provital Zrt.volt, ahol egy másik OLAF-vizsgálat szintén problémát tárt fel: összeférhetetlenséget állapított meg Homolya Róberttel kapcsolatban, aki az egyik korábbi tulajdonos volt, jelenleg pedig államtitkár.
Ezenkívül mind a pályázat előkészítésében, mind a kivitelezésében megjelent Horváth Dezső, aki először a Sistrade Kft.-nél dolgozott, mint független villamosmérnök, majd a kivitelezési terveket is ő írta alá az SMVH Kft. képviselőjeként, ami szintén összeférhetetlenséget jelent a közbeszerzési törvényben.