Veszélyes kávésbögre került forgalomba: ha megvette, ne igyon belőle!

Magas kobaltkioldódás miatt hívják vissza a terméket.

MN
2018. 02. 16. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kínai eredetű porcelán kávésbögrét vont ki a forgalomból a német hatóság, a termékből mért magas kobaltkioldódás miatt. A kifogásolt árucikkekből Magyarországot is beleértve tíz európai uniós tagállamba és Svájcba szállítottak – közölte honlapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az állami szerv az EU tagországaiban működő, élelmiszerekre és a takarmányokra vonatkozó gyorsvészjelző rendszeren (RASFF) keresztül értesült az esetről.

Mint írják, a német hatóság a Müller vállalat által forgalmazott kínai porcelánedények (teás- és kávésbögre, illetve csésze) vizsgálata során mért magas kobaltkioldódást. A német Müller nagykereskedelmi vállalattól a magyarországi Müller Drogéria részére érkezett a kétféle kávésbögréből; a cég az érintett termékeket visszahívja üzleteiből.

A vonatkozó jogszabályok értelmében az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak nem változtathatják meg az élelmiszer összetételét vagy érzékszervi tulajdonságait. Porcelánból készült termékek esetében a kobalt kék színű festékből oldódhat ki. A német hatóság az értesítésben szereplő kávésbögrékből a jó gyártási gyakorlat szerint előállított termékekhez képest többszörös mennyiségű kobaltkioldódást tapasztalt, ami a termék rendszeres használata mellett humán egészségügyi aggályt vethet föl.

Figyelembe véve a termék rendeltetését, valamint hogy a magasabb hőmérsékletű italok az esetek többségében felgyorsítják a kioldódási folyamatokat, a Nébih kéri, hogy akinek van a képeken szereplő bármelyik kávéscsészéje, egészsége megóvása érdekében ne használja tovább.

A termékek azonosítóadatai a Nébih honlapján olvashatók.

A kobalt nyomelem, a B12-vitamin (kobalamin) központi atomja, amire kis mennyiségben az emberi szervezetnek is szüksége van, nagyobb mennyiségben azonban nemkívánatos anyag az emberi szervezetben. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a kobaltot és a kobaltvegyületek csoportját lehetséges rákkeltőként a 2B csoportba sorolta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.