A kormánypárti országgyűlési képviselők távolmaradása miatt határozatképtelenné vált a parlament rendkívüli ülése. Az ülést a Lehet Más a Politika hívta össze még március 1-jén, 43 képviselő támogatásával, a napirendi pontokról azonban csak 29-en szavaztak a Házban, ami nem volt elég az érvényes határozathozatalhoz
Szél Bernadett LMP-pártelnök két témát hozott a parlament elé – azt, hogy gyermekes családokat ne lehessen kilakoltatni, illetve az ügynökakták nyilvánosságra hozásához is támogatást kért a képviselőktől.
A határozatképtelenség lehetősége persze már ekkor is felmerült. Valószínűleg ezért is készült az MSZP az ülésre egy dupla fenekű javaslattal: ők azt szerették volna megszavaztatni a Fidesszel, hogy a nyugdíjasok – a kormánypártok által oly sokszor hangoztatott „nagyszerű” hazai gazdasági teljesítmény okán – idén kapjanak 13. havi nyugdíjat.
Bár korábban éppen a szocialisták válságkezelő miniszterelnöke, Bajnai Gordon vette el az idősek extra juttatását, most
mégis a Fidesz kényszerülhet magyarázkodásra, ha nem szavazza meg a pluszpénzt.
A szocialisták kampányfogásnak is beillő felvetése így teljes mértékben működött.
A Fidesz képviselőtábora szinte teljesen távol maradt, kormánypártok részéről Gulyás Gergely Fidesz-frakcióvezető, Dömötör Csaba államtitkár, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának KDNP-s államtitkára és Völner Pál igazságügyi államtitkár jött el az ülésre, ők válaszoltak az ellenzéki honatyák kérdéseire.
Tóth Bertalan MSZP-s frakcióvezető arról beszélt, a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy egy regnáló miniszterelnök megfenyegesse a magyar lakosságot – ezt csak a múltunkból, illetve keleti diktatúrák példájából ismerhettük eddig. Tóth szerint a fideszes vezetés távolmaradását csak a közvilágítás pánikszerű javításával, a Kósa Lajos-féle 1300 milliárd forint becsatornázásával lehetne magyarázni – esetleg azzal, hogy jegesmedvét bújtatnak Semjén Zsolt elől. – Önök nem keresztények, gyűlöletet keltenek, és próbálják elcsalni a választásokat, kamupártok segítségével – jelentette ki. Az MSZP-s frakcióvezető szerint Hódmezővásárhely lehet a példa arra, hogy az orbáni rendszer leváltható - és nem mindegy, hogy a választók egy fejedelemségre vagy köztársaságra voksolnak.
Erre Dömötör Csaba államtitkár reagált: szerinte az a tény, hogy nem a bejelentett témákról beszélt Tóth, egyértelművé teszi, hogy a rendkívüli ülést csak kampányfogásnak tekintik a szocialisták, akik két parlamenti ülés között csak pozícióikon marakodnak. Dömötör azt is felrótta az MSZP-nek, hogy Gyurcsány rángatja és fizeti őket, és hogy keményvonalas bevándorláspárti nézeteket vallanak.
A fideszes államtitkár innentől a már jól ismert migránsellenes kampányszlogeneket ismertette, hozzátéve, hogy az MSZP–Párbeszéd jelöltje, Karácsony Gergely migránsokat telepített volna a laktanyába. Igaz, a Kapospont cikke alapján három éve még épp a fideszes képviselők listázták a laktanyákat, hogy az igazi migrációs válság közepén hova lehetne beköltöztetni az átutazó menekülteket
A Jobbik részéről Z. Kárpát Dániel szólalt fel, aki számon kérte a Fidesz–KDNP képviselőit, amiért jelenlét és munka nélkül veszik fel fizetésüket – Orbán Viktort pedig gyávának titulálta, amiért nem vállal nyilvános vitát jobbikos kihívójával, Vona Gáborral. – Önök minden lényeges területen elvéreztek: csökken az élve születések száma, több százezren szavaznak a lábukkal – sorolta Z. Kárpát, aki többször is figyelmeztette Dömötört, hogy ne röhögcséljen. A jobbikos képviselő szerint a Fidesznek nincs valódi víziója, csak egyetlen témára koncentrálva kampányol. Végül Z. Kárpát Dániel is elszámoltatást ígért a kormánypártoknak, emlékeztetve Orbán Viktor elhíresült március 15-i „elégtételt veszünk”- kijelentésére.
Dömötör Csaba szerint a Jobbik végigment a hataloméhség útján, és nem talál ki a gárdista mellény-cicakampány-muszlimbarátság háromszögéből, a végén pedig még Gyurcsány Ferenccel is paktumra lépnének.
Szél Bernadett elmondta, felháborító, hogy a fideszesek vagy nem jönnek be vagy stand up comedy-t rendeznek – miközben lakhatási válság van Magyarországon. Az LMP-kormányfő-jelöltje szerint a Fidesz–KDNP nem oldotta meg a devizahitelesek problémáit, hanem a választásokig szőnyeg alá söpörte a témát. Mint mondta, a Parlament karzatán egy kilakoltatás előtt álló anya ül, és egy család, aki hiába rendezte volna hátralékát, az önkormányzat ezt nem hagyta, ezért a kilakoltatási moratórium lejárta után az utcára kerülhetnek.
Hogy képzelik, hogy Kósa Lajos 1300 milliárddal nem tud elszámolni, Matolcsy fia 400 milliós villájában lakik? – vetette fel Szél, aki szerint az adósságokkal küzdő szavazók válaszolnak majd a kormánypárt politikájára április 8-án.
Az ügynökakták kapcsán elmondta, ilyen rejtegetett ügyek nem lesznek az LMP kormányában.
Szél szavaira Rétvári Bence ragált: hogy vetne véget a régi politikának, ha Gyurcsány Ferenc barlangjában egyeztet? – vonta kérdőre az LMP társelnökét. Az EMMI államtitkára szerint az LMP nem támogatta a végtörlesztés bevezetését és a Nemzeti Eszközkezelő létrehozását, ezzel több százezer embert hagytak cserben. Az eszközkezelő ezzel 150 ezer embernek tudott segíteni, tette hozzá Rétvári Bence.
Rétvári Bence beszéde közben Hadházy Ákos LMP-társelnök egy „Hazudik!” feliratú táblát tartott fel az államtitkár mögött, amit Rétvári mélyen sérelmezett.
Ezért az LMP-s politikus újabb büntetésre számíthat. Gulyás Gergely némi, az LMP-re vonatkozó vagdalkozás mellett rámutatott arra, hogy a 13. havi nyugdíjat éppen a szocialisták vették el. Ezután felvetette, hogy képes az ellenzék összefogásra, ha az egyetlen épkézláb hír a koordinációról az, hogy Gyurcsány Ferenc whiskyt ihatott.
A Fidesz frakcióvezetője pálfordulással vádolta meg a Jobbikot, aztán Gyurcsánynak adott igazat abban, miszerint a Jobbikkal való összefogás csak káoszt jelenthet. Gulyás ezután sorosozott, az ENSZ-t és az Európai Bizottság ellenséges tevékenységét emlegette a betelepítés kapcsán – majd a teljes ellenzéket határzárbontónak, migránsbarátnak nevezte, fittyet hányva arra, hogy az ülés során Z. Kárpát Dániel határőrséget javasolt a magyar határok védelmére.
A napirend előtti felszólalások után a parlament döntött arról, hogy Egyed Zsolt jobbikos képviselő mandátumát bírósági kérésre sem függesztik fel. Utolsó lépésnek pedig az egyértelmű határozatképtelenség megállapítása maradt.