Biztos, de kétharmados többséget nem hozó Fidesz-győzelmet jósol a Republikon Intézet – derül ki a közvélemény-kutató cég, a 24.hu megbízásából készült mandátumbecsléséből.
A Republikon szerint a kormányoldal alkotmányozó többségének megakadályozásához visszalépések sem kellenek, csak az, hogy az ellenzéki szavazók egy része pártpreferenciájától függetlenül az esélyes egyéni jelöltre szavazzon. Az ellenzéki kilátások valamelyest javultak a legutóbbi becslés óta, a mostani állapot szerint 19 egyéni választókerületben győzne az ellenzék, és több mint egy tucatnyiban közel van hozzá.
A kutatás szerint 127 képviselője lehet a Fidesz–KDNP-nek a következő Országgyűlésben. Ez kevesebb, mint a kétharmados többséghez szükséges 133 képviselői hely, kevesebb a kormánypárti képviselők jelenlegi, 131-es számánál, és kevesebb, mint amennyi az intézet februári becslésében szerepelt (amely ellenzéki együttműködés nélkül 146, húsz körzetre korlátozódó együttműködés esetén 130 fideszes mandátumot vetített előre).
Az MSZP–Párbeszéd 26, a Jobbik 22, a DK 16, az LMP 8 mandátumra számíthat. A Republikon szerint noha listán a Jobbik a második legerősebb párt, mégis az MSZP–Párbeszédnek lenne a legnagyobb ellenzéki frakciója a – főként a fővárosban megszerzett – választókerületi mandátumok miatt.
A mostani Republikon-becslés szerint a Fidesz 87 egyéni választókerületet nyerne meg. Tizennyolc körzetben a baloldali ellenzék győzne, míg a Jobbik egy egyéni mandátumot szerezne.
Ami Budapestet illeti: 18-ból 13 választókerület a baloldalnak jutna (négy budai körzet és a XVII. kerület kivételével az összes pesti). A becslés ezeket a körzeteket az MSZP–Párbeszéd és a DK jelöltjeinek adja. Vidéken a baloldali pártok győznének az egyik szegedi és pécsi választókerületben, valamint Szigetszentmiklóson. A pécsi 1-es körzetben és a veszprémiben pedig a független, de a szocialisták által támogatott Mellár Tamás, illetve Kész Zoltán győzelmét jósolja az intézet.
Ezen felül sok olyan körzet van, ahol 5 százalékpontnál kisebb a különbség a Fidesz javára a legerősebb ellenzéki jelölttel szemben. Ezekben az országos erőviszonyok kisebb változása vagy a feltételezettnél nagyobb átszavazási hajlandóság is az ellenzék győzelmét hozná.
A Republikon Intézet a pártok támogatottságának átlagát a Nézőpont, a Századvég, a Závecz Research, a Publicus, az Iránytű, az IDEA és a saját maga által februárban mért adatokból számolta ki.
Az országos támogatottságok átlaga: Fidesz 48, a Jobbik 17, az MSZP–Párbeszéd 13, a Demokratikus Koalíció 8, az LMP 7, a Momentum 2, az Együtt 1 százalékon áll.