Dagad az Elios-botrány: 125 milliót akartak bevasalni a tender miatt Kalocsán

Egy magyar kormányzati ügynökség is vizsgálta a város közvilágítási tenderét, ám a jelentést azóta a kormány 10 évre titkosította.

Koncz Tamás
2018. 03. 27. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több vidéki nagyváros mellett Kalocsát is megrázta az Elios közvilágítási botránya: lapunk is beszámolt az OLAF városi tenderre vonatkozó jelentéséről, melyben több szabálytalanságot tártak fel.

Arról azonban már kevesebb szó esik (igaz, a Népszava is írt róla) hogy az OLAF mellett egy kormányzati ügynökség, a Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság is felülvizsgálta a közvilágítási tendert. És ami ennél is fontosabb, úgy tudjuk, hogy az EUTAF-vizsgálat során

komoly összeg visszafizetésre kérhették a város vezetését.

Az EUTAF visszafizetési követeléséről biztos információ azért sincs, mert az EUTAF kalocsai jelentését a kormány beszédes módon tíz évre titkosította. Egy minden tekintetben pozitív vizsgálati anyagot jó eséllyel nem kellett volna zárolni.

A jelentésről a kalocsai OLAF-anyagot feltáró helyi képviselő, Angeli Gabriella is csak virágnyelven beszélt korábban a Független Hírügynökségnek – mint elmondta, az EUTAF négy dokumentumban rögzített szabálytalanságot Kalocsával kapcsolatban, és pénzügyi korrekciót kértek.

A kért korrekció nagysága szintén titkos, de éppen a kalocsai polgármester szólhatta el magát az összegről: mint megtudtuk, Bálint József független polgármester egy tavaly október 19-i nyilvános testületi ülésen beszélt a témáról. A jegyzőkönyv szerint az OLAF közvilágítási jelentése kapcsán Bálint elmondta:

„Korábban már voltak vizsgálatok az ügyben. Egyszer már azt írták, hogy 125 millió visszafizetést kell tenni, ezt megkifogásolták.”

Hogy a városvezetés tett kifogást a visszafizetés ellen, vagy az EUTAF-nál is magasabb szintről érkezett a piros jelzés, az nem derül ki a jegyzőkönyvből.

Információink szerint a kormányzati auditáló szerv 2016. október 24-én – tehát bőven az OLAF- jelentés kikerülése előtt – jelezte Kalocsának, hogy vizsgálatot indítanak a városi uniós forrásfelhasználások ügyében. Első jelentéstervezetüket 2017. január 6-án küldték ki – valószínűleg ez tartalmazta az említett pénzkorrekcióra vonatkozó ajánlatot, amire a kalocsai önkormányzat már ugyanaznap elküldte észrevételeit. Az EUTAF végleges jelentése pedig január 11-én készült el.

A végleges forma sejthetően már nem tartalmazta a pénzügyi korrekció igényét. Erre utal Bálint József Magyar Nemzetnek küldött levele is: a kalocsai polgármester szerint nem keletkezett szabálytalanság miatti visszafizetési kötelezettségük a város közvilágítási pályázata miatt.

 „Kalocsa Város Önkormányzatát egyetlen hivatal sem szólította fel támogatás visszafizetésére a közvilágítási projekt kapcsán, ebből kifolyólag visszafizetés sem történhetett. Egy korábbi vizsgálat első verziójú munkaanyaga, jelentéstervezete tartalmazott ugyan ajánlást pénzügyi korrekció alkalmazására, azonban a Kalocsa Város Önkormányzata által a munkaanyagra, tervezetre adott válaszokat, észrevételeket követően véglegesített jelentés már nem tartalmazta a korrekció alkalmazására tett ajánlást” – írta szerkesztőségünknek Bálint József.

A titkosítás miatt nem számíthattunk érdemleges válaszokra az EUTAF-tól sem, de így is elküldtük kérdéseinket a Főigazgatóságnak – legalább azt szerettük volna megtudni, hogy a kormány milyen indokkal titkosította a Kalocsán feltárt adatokat. Erre sem kaptunk választ a főigazgatóságtól.

A kalocsai közvilágításai tender mindenesetre az Elios-botrány állatorvosi lova lehetne, kronológiája minden, az ügyben lényeges elemet tartalmaz. A város közvilágításával a LED-cserék előtt sem volt gond, hiszen

a Démász csak a kétezres évek elején korszerűsítette a helyi közvilágítást, és energiahatékony lámpatesteket szerelt fel a városban (és még 200 településen).

Ez azonban nem jelentett problémát az új közvilágítási pályázat kiírásakor – és nem ez az egyetlen visszás momentum a történetben. Kalocsán ugyanis már bőven meghirdetés előtt, ráadásul irányító hatósági forrásból tudtak róla, hogy hamarosan megnyílik a városok energiatakarékos fejlesztését segítő uniós KEOP-keret.

Egy 2011. december 22-i, később pedig jóváhagyott önkormányzati előterjesztés szerint – ekkor még Török Ferenc volt a polgármester – a kalocsai képviselő-testület arról tárgyalt, hogy hamarosan elérhető lesz és csak rendkívül rövid ideig marad nyitva a közvilágítás fejlesztésére szolgáló „ablak”. Ezért rohamléptekkel kezdtek bele a projektbe, és döntöttek megvalósítási tanulmány, műszaki dokumentáció előkészítéséről is.

Ehhez képest a megjósolt  KEOP-2012-5.5.5/A pályázatot csak egy évvel később, 2012 december 21-én írták ki.

A folyamat Kalocsán is a szokásos Elios-recept szerint zajlott, legalábbis ez derül ki a városnak megküldött, és Angeli Gabriella által nyilvánosságra hozott OLAF-jelentésből, amit az MSZP osztott meg honlapján.

Az OLAF jelenleg 13 milliárd forint visszafizetését kéri Magyarországtól a csalásgyanús Elios-szerződések miatt.

Ebben benne lehet a kalocsai 409 millió is; a magyar ügyészség újra nyomoz, de sejthetően csak évek múlva jutnak bármilyen eredményre, és a hivatalosan elvárható reakciókon túl Polt Péter legfőbb ügyész sem akar nyilatkozni a témában.

Az OLAF jelentés nyilvánosságra hozása után eközben helyi szinten villámgyorsan megtörténtek a reakciók. 

A kalocsai jelentést nyilvánosságra hozó Angeli Gabriellát a város polgármestere és baloldali többségű közgyűlése megfosztotta bizottsági tisztségeitől, sőt, a 444.hu szerint takarékossági okokra hivatkozva hivatali állását is megszüntették.

Cikkünk megjelenése után Bálint József kalocsai polgármester jelezte: nem az OLAF-botrány, hanem a korábbi ügyekben tapasztalt bizalomvesztés miatt döntöttek úgy, hogy megválnak Angelitől. „Az OLAF-ügy levét mi is isszuk, annak takargatása nem érdekünk, maga az EUTAF döntött úgy, hogy titkosítja helyi jelentéseit” - mondta Bálint, aki a zárt ülésen elhangzottakra hivatkozva nem akart Angeli Gabriella menesztésének konkrét okairól beszélni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.