Új módszerrel, a szokásos telefonos kérdezés helyett netes adatfelvétellel, a Facebook-felhasználók körében készített közvélemény-kutatást az Iránytű Intézet. A 8050 fős minta reprezentatív, de nem a teljes lakosságot, a Facebook-felhasználók összességét képezi le több szempont szerint – a tizenhárom éven felüli magyar népesség 65 százaléka regisztrált a közösségi oldalon, ami magas aránynak számít Európában.
A felmérés szerint ebben a körben a válaszadók 22 százaléka szavazna a Jobbikra, amivel megelőzik a Fideszt: a kormánypártra a Facebook-felmérés alapján 17 százalék voksolna. A telefonos felmérésben ugyanez az arány 17 százalék, illetve 33 százalék. Az MSZP-re csak a netes válaszadók 5 százaléka voksolna, a DK-ra 8, az LMP-re 6 százalék szavazna. A kérdőívet kitöltők 13 százaléka bizonytalan, 15 százaléka nem válaszolt, 6 százalék pedig biztosan nem szavaz.
A pártot választani tudók körében még nagyobb a Jobbik előnye: 33 százalék szavazna a pártra, a Fideszre pedig 26 százalék – a telefonos felmérésben 24, illetve 46 százalék az arány. A DK szavazói rendkívül aktívak a Facebook-felhasználók körében, a pártot választók 12 százaléka voksolna Gyurcsány Ferenc alakulatára, 7 százalék az MSZP-re, 9 az LMP-re. A kisebb pártok közül csak a Momentum közelíti meg a parlamenti küszöböt: 4 százalékon áll.
Érdekes megnézni a szavazókat életkor szerint is. Kiderül, hogy a hatvan éven felüliek körében a DK a legerősebb párt, az ebből a korcsoportból kikerülő válaszadók 17 százaléka szavazna a volt kormányfő által vezetett szervezetre. A 18–29 évesek körében a Jobbik áll nagyon jól: 29 százalék a támogatottsága. Az LMP és a Momentum népszerűsége is az életkorral együtt csökken, utóbbi a legfiatalabb korcsoportban 8 százalékon áll.
A kérdőívet kitöltők három, szerintük legfontosabb megoldandó problémát nevezhettek meg a felkínált listából. Legtöbben, 68 százaléknyian az egészségügyi és szociális ellátás állapotát jelölték, ezt követte 45 százalékkal a jövedelmi helyzet, illetve a bérek, a problémalista harmadik helyén a korrupció áll 41 százalékkal. Sokan, 38, illetve 26 százaléknyian jelölték még az oktatási rendszer állapotát, illetve a demokrácia és jogállamiság helyzetét. A bevándorlási válság és terrorveszély 18 százaléka mögött leginkább a fideszes szavazók állnak.