Orrfacsaró bűz: a választási kampány hajrájában zárják be a szemétlerakót

A voksolás előtt két héttel – ki más, mint – a fideszes képviselőjelölt jelentette be a királyszentistváni telep bezárását.

Szabó Zs. László
2018. 03. 24. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váratlan fordulatot vett a Veszprém megyében fekvő királyszentistváni hulladéklerakó ügye. Bezárják a megnyitása óta bűzölgő, átadásakor Közép-Európa legmodernebb hulladéklerakójaként jellemzett telepet. Ezt Kontrát Károly, a térség fideszes képviselő-jelöltje közölte a közösségi oldalán, ahol a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) levelét osztotta meg. Weingartner Balázs elnök-vezérigazgató azonban konkrétumot nem ír arról, hogy ez mikor és milyen ütemben történik meg.

A lépést a vezérigazgató azzal indokolja, hogy több vizsgálatot is lefolytattak, a hulladékkezelési folyamatot is átalakították, ezek azonban nem hozták meg a várt eredményeket. A technológia jellege és a telephely fekvése miatt a bűzhatás időről időre visszatér.

A Magyar Nemzet november elején mutatta be a telep körüli állapotokat. A depónia (lerakó) mellett fekvő Királyszentistván mellett Papkeszi, Vilonya, Litér, illetve a kedvelt tóparti üdülőhely, Balatonfűzfő évek óta orrfacsaró szagtól szenved – ez a balatoni nyaralók nélkül is tízezer embert jelent. A helyiek gyanúja szerint az elmúlt években állandósuló savanyú szemétszagot részben a depóniára olykor válogatás nélkül kikerülő hulladék okozza. Ezt erősítette meg lapunknak nyilatkozva a telep egyik volt dolgozója is.

A 2010-ben átadott, nyolcmilliárd forintból, főként uniós támogatásból épült lerakó bezárása több szempontból is érdekes. Eddig a hulladéklerakót üzemeltető Észak-balatoni Hulladékgazdálkodási Nonprofit (ÉBH) Kft. foggal-körömmel ragaszkodott ahhoz, hogy a bűz nem a depóniáról származik. Annak dacára is, hogy 2016-ban a Fejér Megyei Kormányhivatal „kétséget kizáróan” megállapította: „a lakosságot zavaró bűz forrása az ÉBH Kft. királyszentistváni telephelye”. Amikor a kft. ügyvezetőjét, Sarkady Attilát ezzel szembesítettük, azzal védekezett, hogy a megállapítás nem jogerős. Továbbá, mivel szerinte a helyiek sem ugyanúgy írják le a szagot – egyesek szerint savanyú kukaszaghoz, mások szerint a csirkeürülékhez hasonló –, nem biztos, hogy a lerakó bűzlik.

Ezért a környező települések önkormányzatai független szakértőt bíztak meg a szag forrásának azonosításával. A szakértői jelentés elkészült, ám hogy abban mi van, nem tudhatják a helyiek, ugyanis elzárták a nyilvánosság elől. Ez a balatonfűzfői önkormányzat testületi ülésén derült ki. A megbízott cég igazságügyi szakértője sem volt hajlandó arról részleteket elárulni a képviselőknek. Ezért a helyiek azt sejtik, hogy az iratot az április 8-i választások miatt nem hozzák nyilvánosságra.

Az üzemeltetőt a szabálytalanságok miatt egyébként többször megbüntették, a cég fellebbezése után azonban azok nem lettek jogerősek. Novemberi cikkünk után a jobbikos Kepli Lajos kérdése nyomán a parlamentben is terítékre került az ügy. Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára akkor elismerte, hogy hozzájuk is rendkívül sok panasz érkezik a telep miatt, és hogy a „telepen nem stimmelnek a dolgok”. Azt is mondta, hogy a legutóbbi ellenőrzés után nyolcmillió forintos bírságot szabtak ki az üzemeltetőre, ám akkor is fellebbeztek.

A bezárás hírét különben Kontrát Károly, a belügyminisztérium államtitkára, fideszes országgyűlési képviselő-jelölt az ő eredményeként igyekszik bemutatni. A megosztott levelet egy szóval kommentálta: „sikerül”. A környéken élők szerint viszont az elmúlt években nem volt ilyen aktív, amikor a panaszaikról volt szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.