Ahogy lejjebb tekerte a sorosozás hangerejét a kormány és a Fidesz propagandagépezete, úgy keresett rögtön új célpontot is magának: a bevándorlás mint legfőbb téma megmaradt, az új főgonosz szerepében pedig az ENSZ jelenik meg. Ennek apropója a világszervezet tárgyalás alatt lévő menekültügyi egyezménye, amelyet a kabinet úgy értelmez, hogy eltörölnék a határokat, és szabaddá tennék a migrációt.
„A kormány tájékoztató kampányt indít az ENSZ migrációs csomagjáról” – jelent meg a hír a kabinet hivatalos Facebook-oldalán. E szerint a világszervezet „azt akarja, hogy bontsuk le a bevándorlás útjában álló kerítést, folyamatosan fogadjunk be migránsokat, és fizessük a migránsok letelepedését és munkavállalását”. Az új jelszó is megvan: „Magyarország dönt, nem az ENSZ!”
Korábban Szijjártó Péter külügyminiszter még azt is belengette, hogy Magyarország – az Egyesült Államokhoz hasonlóan – kilép az egyezmény tárgyalásából, ha az első tervezet nem olyan lesz, mint szeretnék. Ez végül nem történt meg, sőt egy csütörtöki rendezvényen Szijjártó bejelentette: Nekünk a biztonság az első címmel tizenkét pontos javaslatcsomagot nyújtanak be a tervezethez.
Ebben a magyar kormány a migrációt rossz és veszélyes folyamatként írja le, ami súlyos biztonsági kihívásokat okoz. Azt szeretnék, hogy a nemzetközi erőfeszítések célja a migráció megállítása legyen, és kimondanák, hogy nem alapvető emberi jog a ki- és bevándorlás. Ezzel szemben elismernék, hogy mindenkinek joga van a saját hazájában békében és biztonságban élni, és ha ez nem lehetséges, akkor a lehető legközelebb maradhasson, amíg vissza nem tud menni a hazájába.
A magyar javaslat kiemelné a szuverenitás fontosságát, vagyis tiszteletben kell tartani minden ország jogát, hogy a saját polgárai biztonságát elsődleges kérdésként kezelje, és nem lehet elvitatni a jogát, hogy eldöntse, kit enged be a területére. A nemzetközi közösségnek támogatnia kellene minden országot hagyományai és társadalmi berendezkedése megőrzésében, és kimondanák azt is, hogy minden országnak joga és kötelessége megvédeni a határait, a nemzetközi közösségnek pedig támogatni kell őket ebben.