Nem zárja ki a csalást: kikérné a szavazatok ellenőrzését a választási szakértő

Tóth Zoltán szerint szakmai szempontból megbukott az NVI. Pálffy Ilona szerint nem nyúlhattak bele az eredménybe.

MN
2018. 04. 10. 6:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem zárja ki a csalást Tóth Zoltán, ezért ha az ellenzéki pártok nem mozdulnak, kikéri a szavazatok ellenőrzését. A Hír TV Egyenesen című műsorában a választási szakértő azt mondta: gyanúsnak találja az informatikai rendszer összeomlását, a részvételi adatok urnazárás előtti hirtelen visszacsökkenését és az órákig tartó hírzárlatot is, ugyanis semmi olyan előírás nincs, hogy az utolsó szavazat leadásáig kell várni az eredmények közlésére.

Tóth Zoltán hozzátette: szakmai szempontból a Nemzeti Választási Iroda (NVI) megbukott, ezért a szervezet elnökének, Pálffy Ilonának milliós bónusz helyett le kellene mondania.

Az ország egyetlen egyéniben győztes független jelöltje szerint sem voltak teljesen tiszták a választások. Mellár Tamás a Hír TV-nek arról beszélt, hogy nem lehetett tudni, mi történt este 6 és fél 8 között, amikor a részvételi arány elkezdett csökkenni. A volt közgazdász emlékeztetett arra, hogy este hét után is több órát kellett várni az első eredményekre, ami szintén valamilyen visszaélést sejtet.

„Azt gondolom, hogy nagyon sok trükköt fölhasznált a Fidesz a választási kampányban, kezdve attól, hogy szállította az embereket, aztán nagyon ügyesen betüremkedett olyan helyekre, szeretetotthonokba, kórházakba és más ilyen intézményekbe” – jelentette ki, és hozzátette: „vannak hírek a megvásárlásról is, sőt olyan is, hogy cégeknél, sőt multinacionális cégeknél is történt olyan, hogy fényképfelvételt kellett csinálni a szavazólapról, ahol megfelelő helyre van betéve az iksz.”

A csatorna reggeli műsorában Volner János azt ígérte, minden szálnak utánamennek majd. A Jobbik alelnöke hozzátette: a párt már 2010-ben feljelentést tett a választási szoftver miatt, mert felmerült a gyanú, hogy az manipulálható, és most is megvizsgál majd minden olyan esetet, bejelentést, amely felvetheti a csalás gyanúját.

Van egy rendszerük, amit jellemzően mindegyik párt igénybe szokott venni, hogy valamennyi szavazókör jegyzékét beszkennelik és egy programmal össze lehet vetni azokat a informatikai adatokkal, amik a választási eredményekről szólnak – erről beszélt a Nemzeti Választási Iroda elnöke az ATV Egyenes beszéd című műsorában.

Arra a kérdésre, hogy valaki bele tudott-e nyúlni a választási iroda informatikai rendszerébe este 7 és 10 óra között, amíg nem jöttek eredmények, Pálffy Ilona azt mondta, szerinte nem, de pont ezt ellenőrizhetik le a pártok maguk, hiszen ha történt visszaélés, ki fog derülni akkor, amikor összevetik a beszkennelt dokumentumokat a kiadott eredményekkel.

A választási szoftverrel kapcsolatban közölte: az nem állt le, csak a választási honlap, ezért használták végül a 8 évvel ezelőttit, de ezt is előre jelezte a pártoknak, hogy ha gond adódik, a régi oldalt fogják elővenni. Elmondta azt is, az új szoftver 15-20 millió forintba került.

Újfent elmondta a sorban állásokkal kapcsolatban, hogy ő vasárnap este elment a falig, és nem tehet róla, hogy ilyen hosszú sorok alakultak ki. „Négy éve kérem a törvénymódosítást” – jelentette ki, majd elmondta, ennek kapcsán déja vu érzése volt, ugyanaz történt, mint a kopaszügyben. Arra a kérdésre, hogy miért van szükség 2018-ban is ilyen mennyiségű papírmunkára a választással kapcsolatban, azt válaszolta: azért, mert olyan nagy mértékű a bizalmatlanság, és „muszáj egy csomó garanciális szabályt beállítani, de ezeket sem mi találjuk ki”.

Gyurcsány Ferenc – ugyancsak az ATV műsorában – arról beszélt: utána kell nézni a választókerületi dokumentumoknak, mivel sokan vannak, akik választási csalások lehetőségéről beszélnek, és sok furcsaság történt vasárnap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.