A múlt decemberi botrányos parlamenti események miatt az Országgyűlés nyolc ellenzéki képviselő tiszteletdíját csökkentette, összesen több mint ötmillió forint értékben. Az MTI tudósítása szerint a legkisebb, 445 ezer forintos büntetést a szocialista Kunhalmi Ágnes kapta, amiért tavaly december 10-én a napirend elfogadását füttyszóval, hangos bekiabálásokkal, majd folyamatos sípszóval nehezítette.
Ugyanezen indokból a szintén MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó, Harangozó Tamás és Szabó Sándor, valamint a DK-s Varju László tiszteletdíját egyenként 505 ezer forinttal csökkentették. A szocialisták elnök-frakcióvezetője, Tóth Bertalan 594 ezer forintos büntetést kapott a rendzavarásért. Az elnöki pulpitus december 12-i elfoglalásában részt vevő független Székely Sándor tiszteletdíjából 891 ezer forintot vettek el, míg a szintén független Szabó Szabolcs büntetése közel 1,070 millió forint. Az indoklás szerint a képviselők cselekményüket kifejezetten obstrukciós célzattal, fizikai erő alkalmazásával valósították meg.
Napirend előtt Bangóné Borbély Ildikó azzal vádolta a kormányt, hogy a március 1-jén a központi hivatalok tisztviselői számára bevezetett változtatásokkal az érintetteknek nyolc óra helyett kilenc órát kell bent lenniük, munkaidejükből kikerült a félórás ebédszünet, öt nappal csökkent az alapszabadságuk, munkaközi szünetben is rendelkezésre kell állniuk és elvették tőlük a kafetériát.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi
A Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára az ellenzék hétfői akciójára úgy reagált: érdekes verseny alakult ki a képviselőik között abban, hogy a viselkedési határokat ki tudja átlépni, hiszen még telefonfülkét is rongáltak. Dömötör Csaba szerint az ellenzék a munkavállalókra hivatkozik, azonban félrevezeti őket. Hangsúlyozta: a kormány növeli a köztisztviselők bérét, a most bevezetett változtatások pedig jelentős pótszabadságokat tesznek lehetővé, a kafetéria beépül az emelt bérekbe.
A jobbikos Ander Balázs átfogó kutatást szorgalmazott a magyarországi cigányságról, mivel szerinte a 21. századi Magyarország egyik legfontosabb sorskérdése a magyar–cigány együttélés ügye. Hangsúlyozta: minden kisebbségnek be kell tartania a kötelező együttélési normákat, a beilleszkedést vállaló, minden tiszteletet megérdemlő cigány emberek számíthatnak a Jobbikra.