A szlovák újságíró-gyilkosság megrendelésével gyanúsított Marian Kocner diplomata-útlevele szerint Guinea budapesti tiszteletbeli konzulja volt.
A magyar Külgazdasági és Külügyminisztériumban azonban nem találták nyomát a szlovák mágnásnak. Kocner az útlevele szerint a nyugat-afrikai állam állampolgára is volt, s a néhai Welsz Tamás ténykedését jól ismerők szerint ő és a magyar kalandor ugyanazzal a fehérgalléros bűnözői körrel állhattak kapcsolatban – tudta meg a Magyar Nemzet.

Fotó: Europress/AFP
A szomszédos ország hatóságai még nem zárták ki, hogy a szlovák vállalkozó diplomata-útlevele is Welsz Tamástól származott. Welsz nemcsak Bissau-Guinea, hanem a szomszédos államok, így Szenegál, Gambia és Guinea hivatalos irataival is üzletelt.
Jó pénzért hozzá lehetett jutni nála diplomata-útlevelek mellett olyan iratokhoz is, amelyben az adott nyugat-afrikai ország adóhivatala igazolja, hogy az iratban nevezett leadózott jövedelemre tett szert az országban.
Az iratok sajátossága volt, hogy a honos állam hivatalos nyilvántartásaiban is szerepeltek, ám mind Magyarországon, mind Szlovákiában hamisítottnak minősülnek.
Welsz munkatársa 2014 februárjában a Magnet Bankban Gabriel Derdák névre, Simon Gábor, az MSZP akkori elnökhelyettesének a személyi adataival, édesanyja vezetéknevét használva, egy hamisított bissau-guineai útlevél felhasználásával nyitott bankszámlát.
A volt szocialista politikussal szemben jelenleg is folyamatban van a jelentős összegre elkövetett költségvetési csalás és hamis közokirat felhasználása vádjával indult büntetőper, amelyben őszre várható elsőfokú ítélet.
Welsz – aki egy rendőrautóban öngyilkos lett – gyanúsítotti kihallgatásán beismerte, hogy a Simon adataival kiállított útlevéllel ő nyittatta a számlát, s azt állította: a politikus kérte erre, hogy legalizálni tudja vagyonát.
Welsz szerint Simon ezzel akarta igazolni, hogy a svájci, majd osztrák bankban elhelyezett vagyona külföldről származik. Simon a perben tagadja ezt, és állítja: Welsz csőbe húzta őt.
A vizsgálati fogságban lévő Marian Kocner ugyancsak tagadja, hogy ő ölette volna meg tavaly a szlovák oknyomozó újságírót, Ján Kuciakot és élettársát, Martina Kusnírovát. Az áldozatok kivégzése után egy férfi tanúként jelentkezett a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) nyomozóinál. Peter Tóth azt vallotta: Kocner megbízásából másfél éven át megfigyelte Kuciakot, valamint négy másik szlovákiai oknyomozó újságírót.