26 ezer delegáltat jelentettek be a pártok a szavazatszámláló bizottságokba

Eddig a legtöbb delegáltat a Fidesz-KDNP jelentette be a május 26-ai európai parlamenti választásra, amelyen 97 ezren jelezték, hogy lakóhelyükön kívüli településen kívánnak voksolni.

Forrás: MTI2019. 05. 23. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtök reggeli adatok szerint 26 298 szavazóköri delegáltat jelentettek be a május 26-ai európai parlamenti (EP-) választáson listát állító pártok, amelyeknek összesen 185 ezer ilyen hely betöltésére lett volna lehetőségük – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapjáról.

A legtöbb delegáltat a Fidesz-KDNP jelentette be, 14 516-ot. Az MSZP-Párbeszéd 5 013-at, a Jobbik Magyarországért Mozgalom 2843-at, a Demokratikus Koalíció 2827-et, a Mi Hazánk Mozgalom 498-at, a Momentum Mozgalom 301-et, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és az LMP 149-149-et, a Magyar Munkáspárt pedig kettőt.

A delegáltak száma azonban még mindig változhat: a helyi választási irodák csütörtök délutánig dönthetnek arról, hogy a szavazók nagy száma miatt póttagokat hívnak be a szavazatszámláló bizottságokba. Ha legalább négy póttagot hívnak be, akkor a pártok további megbízottakat küldhetnek a testületbe.

Az EP-választáson a szavazatszámláló bizottságokba – országosan 10 277-be – és az egy szavazókörös településeken a helyi választási bizottságokba két-két tagot küldhettek a pártok péntek délután 16 óráig. A közösen listát állító pártok közösen küldhettek két-két tagot. Az EP-választáson kilenc listát vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), így összesen mintegy 185 ezer delegáltat jelenthettek volna be a pártok.

A 2014-es EP-választáson 28 083 delegált segítette a szavazatszámláló bizottságok munkáját. Az akkor és most is listát állító pártok közül 2014-ben a Fidesz-KDNP 14 802, az MSZP 5685, a Jobbik 5467, a DK 1266, az LMP 56 delegáltat küldött a testületekbe.

Ha a pártok delegálnak tagot a választási bizottságokba, akkor saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, azt ellenőrizhetik és részt vehetnek az esetleges vitás kérdések eldöntésében. Az EP-választás hivatalos eredményét a szavazatszámláló bizottságok által kiállított jegyzőkönyvek alapján állapítja meg a Nemzeti Választási Bizottság. Így a választáson induló valamennyi párt a delegáltjain keresztül közvetlenül követheti nyomon az eredmény megállapítását.

Több mint 97 ezer átjelentkező

Több mint 97 ezren jelezték, hogy a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson nem a lakóhelyükön, hanem más magyarországi településen kívánnak szavazni.

A Nemzeti Választási Iroda csütörtök reggeli adatai szerint 7 873 696-an szavazhatnak magyarországi szavazókörökben vasárnap, ebből 97 789-en átjelentkezéssel. Öt évvel ezelőtt a határidőig 69 ezren jelentkeztek át.

Az átjelentkezési kérelmeket szerdán 16 óráig lehetett benyújtani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.