– Jelenleg egyetértés van az európai választópolgárok többsége között abban, hogy az Európai Unió előtt álló egyik legfontosabb kihívás az elkövetkező évtizedekben a bevándorlás, a terrorizmus és az iszlám radikalizmus lesz, ezt a tényt bizonyítják a különböző felmérések is – mondta a Magyar Nemzetnek Orbán Balázs a közelgő európai parlamenti (EP-) választás kapcsán. A Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára úgy véli: noha egyetértés mutatkozik abban a kérdésben is, hogy a migrációra egységes választ kell adnia az Európai Uniónak, a helyzetet nehezíti, hogy az unió jövőjéről különbözőképpen gondolkodnak az európaiak.
– Míg a bevándorláspárti álláspont mindig az Európai Egyesült Államok eszményével, addig a migráció ellenzése a nemzetek Európája gondolattal jár együtt. Ez jelentős törésvonalnak számít az európai politikában, amit jól mutat, hogy a Fidesz pártcsaládjában – az Európai Néppárton belül – is megjelent és egyre szélesedik a migrációt támogató és az azt elvető erők közti szakadék. A konfliktus a néppárti vezetés korábban meghozott – szerintünk öngyilkos – stratégiai döntéseiből fakad – fogalmazott a politikus.
Orbán Balázs szerint a német politikai gondolkodáson felnőtt vezetők a jobbközép pártokat tömörítő pártcsalád gyengüléséből azt a téves következtetést vonják le, hogy ahogy Berlinben, úgy itt is a bevándorláspárti baloldallal és a zöldekkel kell koalíciós politikát folytatni és így többséget szerezni.
– Be kell azonban látni, hogy ebből ugyanolyan „róka fogta csuka esete” lesz, mint Németországban, ahol azért gyengül a CDU–CSU, mert a baloldal kegyeit keresik. A Fidesz szerint erről a sehová sem vezető, a néppárt folyamatos térvesztését eredményező útról le kell térni. Május 26. után kiderül, hogy a választási eredmények tükrében a néppárti vezetés kész-e megtenni ezt az irányváltást és hátat fordítani a bevándorláspárti baloldalnak. Ha igen, akkor a Fidesznek érdeke a néppártban maradás, ha nem, akkor más szövetségben is gondolkodni kell – fejtette ki Orbán Balázs.