Az erdő fennmaradását szolgálta a fakitermelés

Az erdő hosszú távú fenntartása, megfiatalítása volt a célja az Eger­erdő Zrt. Bükkben végzett egyhektáros fakivágásának — közölte az erdészeti társaság. A Természetvédelmi Világalap korábban kifogásolta a kitermelést, az Egererdő Zrt. közleményére reagálva pedig egészen az erdészeti szakmai döntések megkérdőjelezéséig ment.

2019. 05. 21. 15:00
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A természetvédelmi hatóság engedélyével és a Bükki Nemzeti Park Igazgatósággal egyeztetett módon végzett fakitermelést az Egererdő Zrt. a Bükkben –

olvasható az erdészeti társaság közleményében, amelyet a Tar-kő közelében végzett egyhektáros favágással kapcsolatban adtak ki.

Mint írták, a Természetvédelmi Világalap (WWF) által kifogásolt kitermelés célja az erdő megfiatalítása volt, ami annak hosszú távú fennmaradását szolgálja. Amennyiben kizárólag gazdasági szempontok szerint vágták volna ki a fákat, akkor azt már ötven évvel korábban, az állomány 130 éves korában kellett volna megtenni.

– A védett területeken folyó erdőgazdálkodás során a gazdasági szempontok azonban másodlagosak, az idős erdők ugyanakkor kiemelten fontosak, mert fajgazdagságuk révén a térség meghatározó állományai. Lehetőséget adnak olyan fajok és a fajok közötti kapcsolatok megjelenésére, amelyek léte csak egy adott koron felül lévő fákban lehetséges. Ilyen például a remetebogár, amely csak a kétszáz év feletti fákban fordul elő – fejtették ki, hangsúlyozva, hogy az erdőgazdálkodók – köztük az Egererdő Zrt. – ezért facsoportokat, lábon álló és fekvő korhadt fákat is érintetlenül hagynak.

– A kérdéses erdőrészben több évtizeden át tartó erdőfelújítási munka folyik, amelynek során az idős erdő mintegy felét meghagyták. A fennmaradó részen is csak azon a szűk egy hektáron vágták ki az idős fákat, amelyen a természetes úton születő csemeték további növekedéséhez ez már szükséges volt – mutattak rá.

A kommüniké szerint a WWF semmibe veszi a hazai hivatásos természetvédelem munkáját, amikor a tények egy részének ismertetése nélkül, ágazatok közötti ellentétként próbálja ábrázolni a szakmailag egyeztetett folyamatokat. Mint írták, a védett területeken a fakitermelés folyamata jól szabályozott, amelyben a hivatalos természetvédelemnek megfelelő jogosítványai vannak.

– Az erdőtervezésnél a természetvédelmi szervezetek véleményeltérés nélkül hozzájárultak a kérdéses erdőrészletben tervezett fakitermeléshez. A kezelési terveket az illetékes természetvédelmi szervek a saját ütemterveiknek megfelelően dolgozzák ki – írták, megjegyezve: a kérdéses erdőrészletre a tervek négy évvel ezelőtt készültek el.

Kiemelték: a fél évvel ezelőtti munkavégzéssel kapcsolatos egyeztetéseket és bejelentéseket megtették, a természetvédelmi szempontok érvényesülése a térségben is biztosított.

A WWF az Egererdő Zrt. közleményére reagálva nem fogadta el a fenti érvelést, sőt odáig mentek, hogy a bevett erdészeti döntések létjogosultságát is kétségbe vonták.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.