Életveszélyes a roncshoz lemerülni – ma nem tudják felderíteni a Hableány maradványait

A roncs felderítésére, illetve a holttestek kihozatalára, majd a hajó kiemelésére várhatóan csak hétvégén kerülhet sor, ha a Duna vízszintje apadni kezd és mérséklődik a sodrás sebessége.

2019. 05. 30. 15:56
Budapest, 2019. május 30. Az MH 1. Honvéd Tûzszerész és Hadihajós Ezred AM-31 Dunaújváros hajója részt vesz a hajóbalesetben elsüllyedt Hableány turistahajó állapotának vizsgálatában a Margit híd alatt 2019. május 30-án. Legalább heten meghaltak, amikor május 29-én éjszaka a Viking Sigyn szállodahajó és a Hableány turistahajó összeütközött a Margit híd közelében, majd a turistahajó felborult és elsüllyedt 33 dél-koreai turistával és a kéttagú magyar személyzettel a fedélzetén. A rendõrség büntetõeljárás keretében, szakértõk bevonásával vizsgálja a hajóbalesetet. MTI/Mohai Balázs Fotó: Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akkora a folyamatosan áradó Duna sodrása, hogy ma már nem tudnak lemerülni a búvárok a Hableány Margit hídnál elsüllyedt roncsához, értesült belügyi forrásból a Magyar Nemzet.

A roncs a Margitsziget Pest felőli Dunaágban, a híd középső pilléréhez közel, 4 méter mélyen fekszik a meder alján.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szakemberei folyamatosan mérik a térségben a folyó sebességét. Jelenleg a híd Parlament felőli oldalánál 10,9 méter/másodperces sebességgel rohan dél felé az ár. Ezt az értéket a roncsnál szakértők szerint másféllel kell megszorozni, azaz ott már 16,35 méter/másodperc.

Ahogy lapunknak fogalmaztak, a nehézbúvár sisakját a fejével együtt letépné ez az ár, így a tűzszerész-, illetve katasztrófavédelmi búvárok nem kapnak, nem kaphatnak parancsot a feladat végrehajtására. A roncs felderítésére, illetve a holttestek kihozatalára, majd a hajó kiemelésére várhatóan csak hétvégén kerülhet sor, akkor is csak abban az esetben, ha a Duna vízszintje apadni kezd és mérséklődik a sodrás sebessége.

Az előrejelzések szerint azonban a folyó Bajor vízgyűjtőjéről újabb árhullám indulhat el, így jelenleg pontosan nem mondható meg, mikor kezdődhet a búvárok munkája a tragédiát szenvedett Hableány és a roncsokba beszorultak kiemelése céljából.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.