A mesterséges intelligenciát is kutatják az orvosin

A digitális képalkotás és a daganatterápia fejlesztésére, valamint a mesterséges intelligencia egészségügyi hasznosítására is jut abból az 1,7 milliárd forintos támogatásból, amit most nyert el a Semmelweis Egyetem a kormánytól. Az intézmény eközben összeolvadt a Szent Rókus Kórházzal, ide kerül a pszichiátriai részleg is a Kútvölgyi Klinikai Tömbből.

Szilágyi Anna
2019. 06. 04. 10:57
MERKELY Béla
A Semmelweis Egyetem rektora elmondta, hogy a történelemben az oltások mentették meg a legtöbb emberi életet Fotó: Máthé Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 1,7 milliárd forint támogatást nyert kutatás-fejlesztésre és innovációra a Semmelweis Egyetem – jelentette be az innovációs és technológiai miniszter tegnap, az intézményben tartott sajtótájékoztatón.

Palkovics László elmondta, a Tématerületi kiválósági program keretében idén összesen huszonhat egyetem és állami kutatóintézet 55 projektje mintegy 14,6 milliárd forint értékben kap támogatást.

A kormány döntése alapján a 2020-as költségvetésben a kutatás-fejlesztésre, innovációra szánt összeget 32 milliárd forinttal növelik, így összesen 162 milliárd forint forrást szánnak erre a célra.

A miniszter kiemelte: a programon belül a négy kijelölt kutatási terület – biztonságos társadalom és környezet, ipar és digitalizáció, egészség, kultúra és család – közül a legtöbb forrást az egészséggel kapcsolatos kutatást végző intézmények nyerték el.

Merkely Béla (képünkön), a Semmelweis Egyetem rektora elmondta: a most elnyert 1,7 milliárd forint egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy az intézmény regionális szinten meghatározó szereplővé váljon, az egészségipar, a gyógyszeripar, a biotechnológia és az orvostechnikai eszközök fejlesztése ugyanis egyértelműen visszahat a képzés és ezen keresztül a gyógyítás minőségére.

Kifejtette: a támogatásból tizenegy alprojekt valósul meg az egyetem klinikáin és három karán, többek között az érrendszerre vonatkozó diagnosztikus képalkotást segítő kontrasztanyag fejlesztése; a mesterséges intelligencia alapú úgynevezett digitális asszisztens létrehozása és a daganatterápia hatékonyságát növelő algoritmus fejlesztése.

Merkely Béla lapunk kérdésére válaszolva elmondta, a kutatások legfőbb célja, hogy ezek közvetlenül és mihamarabb – egyes projekteknél várhatóan már egy éven belül – a klinikumban, a betegek gyógyításában hasznosuljanak.

Eközben a kormány arról is döntött, hogy összevonják a Semmelweis Egyetemet és a Szent Rókus Kórházat, így a Közép-magyarországi régió első egyetemi kórháza jön létre szeptembertől.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közölte: a kórház helyet ad a Kútvölgyi Klinikai Tömbből átkerülő, a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika szervezeti egységének, és jelentős szerepet játszik majd a gyakorlati orvos-és egészségtudományi képzés megújításában.

A kormányhatározat további forrásokat biztosít a jelenleg a Kútvölgyi Klinikai Tömbben működő klinikák áthelyezéséhez: a felújításra közel 2,8 milliárd forintot, míg az eszközpark megújítására több mint 1,2 milliárd forintot határoztak meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.