A szódabikarbóna-őrület és ami mögötte van

Gyermekkoromban a szüleim mind-össze két dologra használták a szódabikarbónát: anyám sütésre, apám meg a gyomorégése enyhítésére. Ehhez képest mára kiderül, hogy a nátrium-hidrogén-karbonát tulajdonképpen egy csodaszer, csak ezt eddig eltitkolták előttünk. Vagy mégsem?

Haiman Éva
2019. 07. 31. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötven dolog, amire jó a szódabikarbóna – hirdeti az egyik ismert online portál cikkének címe. Szórj szódabikarbónát a párnádra/vasalódra/a csirkéhez/a nyelvedre, a hajadra (a sor a végtelenségig folytatható), mert nemcsak hogy lemarja a rozsdát, megöli a baktériumokat, elűzi a kellemetlen szagokat és hetekig életben tartja a vágott virágot, de lágyítja a bőrt, fehéríti a körmöt, eltünteti a korpát, fogyaszt és természetesen tíz évet fiatalít is – olvasható egészen „hiteles” forrásokból. A legkomolyabb és legveszélyesebb állítás azonban az, miszerint a „tudósok is meghökkentek” a felfedezésen, mely szerint a nátrium-hidrogén-karbonát segít a daganatsejtek elpusztításában.

De vajon létezik-e olyan szer, ami éppen olyan hatékony a vízkő-, mint a fogkő-eltávolításban, miközben ez utóbbi esetében ártalmatlan, valamint ami azzal, hogy lúgosít, erősíti az immunrendszert és hatékonyan küzd a tumorok ellen? A kérdést Csupor Dezsőnek tettem fel, aki Ködpiszkáló blogjával évek óta küzd a tudományos tévhitek eloszlatásáért. A Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai (gyógynövénytani) Intézetének docense azt mondta, ő is felfigyelt már arra, hogy a szódabikarbóna-hiedelem évek óta keményen tartja magát, ezért egy blogbejegyzésében fel is tette a kérdést: Vajon kik azok, akik a szódabikarbónát csodaszerként tartják számon? Azok, akik mindig hiányoztak, amikor biológia- vagy kémiaóra volt? Vagy akik a szódabikarbóna-eladásból építik a villájukat? Mert hogy akinek van legalább némi természettudományos műveltsége, az biztosan nem hiszi el mindezt erről az egyébként hasznos vegyületről – vélte Csupor Dezső.

A szakember szerint az ismerethiányon túl egészen prózai oka van a szódabikarbóna-legendának. Egy könnyen hozzáférhető, olcsó szerről van szó, amihez körítettek egy mesét, amely szerint csak azért szorult vissza a használata, mert a gyógyszeripar ebben ellenérdekelt, hiszen különben hogyan adná el a saját drága termékeit? Az embereknek, úgy látszik, szükségük van „csodaszerekre” – vonta le a következtetést a docens. Most szódabikarbóna-őrület van, jelenleg ez a vegyület tölti be a könnyen és olcsón hozzáférhető, mégis eltitkolt, elnyomott, mindenre jó szer szerepét. A legrosszabb, teszi hozzá Csupor Dezső, hogy pénzéhes alternatív gyógyászok, sőt orvosok is részt vesznek a hiedelem életben tartásában. Legismertebb közülük Tulio Simoncini olasz orvos, aki szódás infúziós oldatot fecskendezett megtévesztett pácienseibe, és akit már évekkel ezelőtt elítéltek, miután lúgosító kezelése nyolc ember halálát okozta.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.