A magyar kormány szerint Európának olyan vezetőkre van szüksége, akik tisztelik az európai kultúrát, az európai nemzeteket – hangsúlyozta a Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára a magyar kulturális diplomáciai hálózat éves konferenciáján kedden Budapesten.
Hangsúlyozta: Brüsszelben jelenleg súlyos viták folynak arról, hogy kik legyenek Európa vezetői. A „liberálisok lázálma” szerint Európa akkor lesz szép, ha egyfajta „olvasztótégelybe” teszik az európai nemzeteket és kultúrát, és összekeverik mindenfajta idegen kultúrával, a magyar álláspont ezzel szemben az, hogy Európa „akkor szép és erős”, ha egymás kultúráját tisztelő, és a sajátjukat megőrző nemzetekre épül – jelentette ki a KKM tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára.
Menczer Tamás emlékeztetett arra, hogy a kultúrdiplomácia bizalomépítő és -erősítő tevékenység, amely olyan kapukat is megnyit, amelyeknél a politika nehezebben halad. Ebben a kulturális intézeteknek és a kulturális ügyekkel foglalkozó szakdiplomatáknak kiemelt jelentőségük van, hiszen ők teszik láthatóvá a magyar kultúrát külföldön – mutatott rá.
Az államtitkár beszámolója szerint 2018-ban világszerte 3100 magyar kulturális és tudománydiplomáciai projekt valósult meg, köztük több kulturális évad, emlékév, kiemelt kulturális megjelenés.
Menczer Tamás kiemelte a Magyar Állami Operaház és a Magyar Nemzeti Balett egyesült államokbeli vendégszereplését kísérő High Note Hungary rendezvénysorozatát, valamint azt a koncentrált magyar kulturális megjelenést, amely jelenleg is zajlik a Magyarország számára stratégiai jelentőségű Nyugat-Balkán országaiban.
Tavaly is folytatódtak a 2017-ben indult Kodály-emlékév rendezvényei és 2018-ban ünnepelték világszerte a Semmelweis-emlékévet is – idézte fel.
Mint hozzátette, a magyar kormány az idén Dél-Koreában, Izraelben, Japánban és Kínában rendez kulturális évadokat, döntően a diplomáciai kapcsolatok felvételeinek évfordulói kapcsán. Az államtitkár emlékeztetett: Hangcsou városában magyar utcafesztivált tartottak, Magyarország volt a szöuli könyvvásár díszvendége és a darab történetében először a Magyar Állami Operaház bemutatja a Sába királynőjét Izraelben, a japán szumóbajnok pedig átvehette a Japán-Magyar Barátság Kupát.