Augusztus 24-én, a szavazást megelőző 50. napon kezdődik az önkormányzati és nemzetiségi választás hivatalos kampánya. A választási eljárási törvény értelmében ugyanis akkortól lépnek életbe a kampányra vonatkozó szabályok. Képviselő- és polgármesterjelölteket – valamint megyei listát – ajánlani ekkortól lehet. A választópolgárok ajánlóíveken ajánlhatnak képviselőjelölteket, egy választópolgár több jelöltet is támogathat.
A kampány kapcsán arra kerestünk választ, hogy mire lehet számítani az egyes szereplőktől, a kormánypártok és az ellenzék jelöltjeitől.
– A médiapártoknak jellemzően nincs komoly hátországuk, a néppártoknak viszont jelentős méretű bázisuk van országszerte – közölte Mráz Ágoston Sámuel, akit az önkormányzati választásokat megelőző kampány várható elemeiről kérdeztünk.
– Ma a Fidesz az egyedüli néppárt, s a jelöltállítási nehézségek arra is utaltak, hogy az ellenzéki oldalon ezúttal sem várható fordulat. Sőt az idei EP-választás után az önkormányzati választás lesz az ellenzéki oldal selejtezőjének második fordulója – mutatott rá a Nézőpont-csoport vezetője, aki szerint az MSZP, a Párbeszéd, Karácsony Gergely, a Jobbik és az LMP sorsa is kérdéses, de a DK és a Momentum valós mérete is most dől el.
– A túlélési küzdelemnek nagyobb a tétje, mint a pártversenynek, ennek megfelelően élesebb üzenetekre, harciasabb testtartásra és az etikai normák további süllyedésére is fel kell készülni – fogalmazott a szakértő.
Mráz Ágoston Sámuel úgy látta, a kormányoldal a migrációs politikából levezetett szuverenizmust képviseli, és továbbra is annak gazdasági sikereit próbálja hangsúlyozni, az ellenzéki oldal pedig alighanem a demokráciadeficitről próbál majd beszélni és korrupciós botrányok csiholásával lesz elfoglalva.

Fotó: MTI/Balázs Attila
– Ugyanakkor az önkormányzatiság a nagy témák mellett helyi ügyekről és személyekről is szól, ezek miatt a pártszimpátiától eltérő szavazat sem kizárt. Például a baloldali szavazók nagyjából tíz százaléka Tarlós-párti a fővárosban – mondta a politológus, kifejtve, hogy a helyi tapasztalatok, témák, esélyek és személyes szimpátiák helyi jellegzetességű kampányokhoz vezetnek majd, ahol különösen fontos lesz a közösség vezetésére való alkalmasság kérdése. – Ebben a Fidesz némi előnnyel indul, hiszen 2014-ben is nagyon sok városban adott polgármestert. Mivel nincs polgármesterváltó hangulat az országban, minden esély megvan arra, hogy az újrainduló fideszes polgármesterek megőrizzék hivatalukat – fejtette ki a Magyar Nemzetnek a szakértő.