Tizenkétezer diák lehet nagy bajban

Nincs mindenkinek ingyen az ingyenes egyetemi képzés sem, az állami ösztöndíjas szakok hallgatói ugyanis sokmilliós tartozást is felhalmozhatnak, ha nem teljesítik az előírt feltételeket, például a diploma megszerzése nélkül félbehagyják a tanulmányaikat. A lapunkhoz eljuttatott adatok szerint az állami ösztöndíj 2012-es bevezetése óta 333 ezer érintett fiatalból eddig mindössze 12 ezer hallgatónál állapítottak meg visszatérítési kötelezettséget.

Csókás Adrienn
2019. 08. 06. 5:50
A hallgatók csupán az első félév végéig gondolhatják meg magukat büntetlenül Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem okoz gondot az államilag támogatott szakokon tanuló hallgatók döntő többségének, hogy teljesítsék az ingyen tanuláshoz szükséges kritériumokat, néhány százaléknyi „túlfutó” azonban már most tartozásról kapott értesítést.

Az állami ösztöndíj rendszerét 2012-ben vezették be, azóta a támogatott tanulmányoknak feltételei vannak: a megadott képzési idő másfélszeresén belül meg kell szerezni a diplomát, majd a következő húsz év alatt legalább annyi ideig Magyarországon kell munkát vállalni, mint ameddig az állam pénzén tanult az illető.

Aki az oklevélszerzési határidőt túllépi, annak a képzési költségek felét, aki pedig a munkavállalási kritérium alól bújna ki, annak a költségek egészét vissza kell fizetnie. Az első félév végéig még büntetlenül meggondolhatja magát az a hallgató, aki rájön, hogy mégsem szeretné befejezni a tanulmányait, és ekkor tartozás nélkül kiiratkozhat az egyetemről vagy a főiskoláról, de aki egynél többet felhasznált a támogatott szemesztereiből, az félbehagyott tanulmányok esetén komoly költségekkel számolhat.

Alapesetben mindenkinek 12 állami „ingyenes” félév jár, de egyes speciális szakok (például az orvosi) esetén 14 félév is lehet a támogatott időszak, a doktori képzések hat féléve pedig még ezenfelül jár.

A hallgatók csupán az első félév végéig gondolhatják meg magukat büntetlenül
Fotó: Kurucz Árpád

A felsőoktatási törvény enged ugyan némi túlfutást, de nem érdemes a másfélszeres időt is meghaladni: a népszerű gazdálkodási és menedzsment képzés elvégzése például 1,54 millió forintba kerül a Szent István Egyetemen, a Budapesti Corvinus Egyetem pénzügy és számvitel szakja pedig közel két és fél millió­ba. A gyógyszerészi képzés ára azonban már nyolcmillióra rúg, az általános orvosi képzés ára pedig a 16 millió forintot is meghaladja.

Lapunk az Emberi Erőforrások Minisztériumától úgy tudja, az állami ösztöndíjas konstrukció 2012-es bevezetése óta összesen 333 ezer hallgató részesült ösztöndíjban. Közülük 12 213 fő esetében állapított meg az Oktatási Hivatal visszatérítési kötelezettséget abból adódóan, hogy az ösztöndíjas nem teljesítette az oklevélszerzési kötelezettségét.

Ez azt jelenti, hogy eddig mindössze az érintettek 3,66 százalékának adódott problémája a tanulmányai befejezésével. A munkavállalási kötelezettség teljesítésére húsz év áll rendelkezésre, ezt a feltételt így leghamarabb 2033 után lehet számon kérni. – Az érintettek egy része kérelemre mentesítésben részesült a visszatérítési kötelezettség alól vagy hazai munkaviszony vállalásával váltotta ki a pénzügyi teljesítést – tette hozzá kérdésünkre a szaktárca.

A szabályok szerint egyébként a diplomaszerzést követő 60 napon belül mindenkivel közlik, hogy a tanulmányai mennyibe kerültek az államnak, és egy szemesztert 150 napnyi munkaviszonnyal lehet kiváltani.

A munkaviszonyba beszámít a gyed, a gyes ideje is, az önkéntes katonai szolgálat idejét pedig duplán számítják be. Ötmillió forintos kötelezettség alatt tízéves, ötmillió felett tizenöt évre szóló részletfizetést lehet kérni.

Ezenkívül megváltozott munkaképesség, tartós betegség vagy baleset esetén kérelmezhető mentesség, és három gyermek vállalása esetén ugyancsak eltekintenek a feltételek teljesítésétől. Félbehagyott képzés esetén kiváltható a tartozás a képzési időszak kétszeresének ledolgozásával, továbbá felfüggesztés is kérhető például külföldi tanulmányok vagy hiányzó nyelvvizsga miatt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.