Szinte naponta olvasni, hallani híreket, látni fotókat és videókat bántalmazott, megkínzott kutyákról, macskákról, lovakról és egyéb állatokról az interneten és főként a közösségi médiában. Aki ezekről azt gondolja, csupán az állatvédők túlozzák el a jelenséget, elég, ha felmegy a Police.hu-ra, ahol rendszeresek az állatkínzásról szóló hírek.
Az egyik legnagyobb közfelháborodást annak a 68 éves balotaszállási nőnek az esete váltotta ki néhány hónapja, aki a kocsijához kötve húzta végig az úton a kutyáját, amibe az állat belepusztult. A kegyetlen tett miatt az állatvédők országszerte tiltakozó akciókat tartottak, követelve, hogy a bíróság szabjon ki letöltendő börtönt az elkövetőre, a parlament pedig szigorítsa az állatvédelmi törvényt. Ez utóbbit több szervezet, párt is sürgette az elmúlt években, ám az egyik legismertebb, állatvédelemmel foglalkozó szakember szerint nem ez a megoldás.
– A magyarországi állatvédelmi törvények és rendeletek világviszonylatban is kiválók, de ezekre is érvényes az általános igazság: minden jogszabály annyit ér, amennyit betartanak belőle. Márpedig az állattartói felelősségnél még mindig sokszor jellemzőbb a felelőtlenség és/vagy a tudatlanság, ugyanakkor természetesen múlhatatlanul fontos lenne erősíteni a jogszabályok betartatása felett őrködő apparátust is – véli az Állatorvostudományi Egyetem állatvédelmi osztályának docense. Fodor Kingának határozott véleménye van az állatvédelem kérdésében, szerinte a gazdák nagyobb hányada például nem alkalmas a kutyatartásra. Vagy azért, mert fogalma sincs, milyen testi és mentális szükségletei vannak az állatnak, vagy azért, mert bár tisztában van ezekkel, valamilyen okból nem tudja vagy nem akarja azokat kielégíteni.
Tizenkét év, másfél millió forint
Nem véletlen, hogy a legtöbb menhelyről csak egy sikeres teszt kitöltése után, örökbefogadási szerződéssel adnak ki állatot. Az interneten böngészve kiderül, az előbbiben nemcsak azt igyekeznek alaposan felmérni, hogy milyen körülmények közé vinnék a négylábút, hanem azt is, hogy a leendő gazda vajon mennyire van tisztában azzal, mit is jelent a valóságban a felelős állattartás, például hogy lesz-e elég ideje a munka mellett az állatra, tudja-e, mit ehet és mennyi az állatorvosi költség. Fodor Kinga szerint ez azért is nagyon fontos, mert nagyon sokan bele sem gondolnak, hogy az állattartás komoly anyagi terhet jelent.